Dosja "184" shkon në Dibër, autorët vijnë në Tiranë me ngritje në detyrë

Premte, 04 October 2019 19:03

Rama dhe Arta Marku po shfaqen kaq me arrogancë në opinionin publik sa nuk e kanë problem që dosjen më skandaloze të ndërhyrjes në zgjedhje atë të përgjimeve në Dibër, jo vetëm ta degdisin nga Krimet e Rënda në Dibër, por edhe të ngrenë në detyrë prokurorët që ndihmuan në fundosjen e saj.

Esmeralda Keshi Cami, pasi dha dorëheqjen nga dosja 184 që i mbërriti në derë, sot u rrit në detyrë duke u bërë anëtare e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Arta Marku dhe Edi Rama kanë lobuar mirë që kunata e personit kryesor që shantazhonte dhe kërcënonte dibranët për të votuar PS , Arben Keshi, të katapultohej në organin më të lartë të Prokurorisë.

Dosja 184 vazhdon të groposet nga qeveria në bashkëpunim me Prokuroren e Përgjithshme e përkohshme Arta Marku.

Nuk mjaftoi që u degdis në Dibër, duke e larguar nga Krimet e Rënda, por pak ditë më parë u lajmërua se hetimet mbi të do të shtyhen edhe 3 muaj të tjera me pretekstin se prokurorët  janë duke studiuar dosjen. Sakaq, dosja “184” ka ndryshuar edhe numrin, duke marrë numrin e ri “385”, për shkak se është regjistruar si procedim në Prokurorinë e Dibrës.

Të gjithë po çuditen se çfarë duhet më të hetohet mbi një dosje përgjimet e të cilës janë bërë publike dhe i madhe  i vogël ka dëgjuar se si pushtetarë të inkriminuar me në krye Edi Ramën dhe me Ulsi Manjën blejnë votat për zgjedhjet vendore dhe të përgjithshme në Dibër. 

Përgjatë tre viteve, dosja ndërroi disa duar prokurorësh dhe Krimet e Rënda u përballën me kritika publike për zvarritje hetimesh për shkak ‘të zyrtarëve të lartë të shtetit të kapur në përgjime’. Transferimi i çështjes në prokurorinë periferike të Dibrës i zbeh edhe më tej shpresat për drejtësi, ndërkohë që fati i hetimeve mbetet gjithashtu i paqartë.

Modifikuar më Premte, 04 October 2019 19:07

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!