Tritan Shehu: Sot Rama ne Serbi kerkon te “zevendesoje” Brukselin me Beogradin

E mërkurë, 09 October 2019 20:04

Nga Tritan Shehu

Sot Rama ne Serbi kerkon te “zevendesoje” Brukselin me Beogradin.
Te flasesh per “Shengen” ballkanik tashme eshte mashtrim, qytetaret tane levizin lirshem ne Rajon.
Mini “Shengeni” ballkanik eshte vetem nje kamuflim trashanik i nje forme “Beneluxi”, ide vjeter kjo e atyre qe duan ta mbajne Rajonin tone larg BE, duke ringjallur endren serbe te Jugosllavise se Re e ofruar neve Lindjen.
Mbasi Shqiperia humbi ne keto 6 vite rolin lider ne Rajon si faktor stabiliteti e qender referimi, mbasi Rilindja ndihmoi qe ky rol t’i kaloje Serbise, me kete inisiativen e fundit kjo kerkon edhe ta “zyrtarizoje” kete, duke u sinkronizuar me te gjithe ata qe mendojne se nuk mund te kete nje Ballkan Perendimor stabel pa Serbine ne qender te tij.
Askush mos te mendoje se shqiptaret mund mashtrohen deri ne ate pike sa Beogradin ta marrin per Bruksel e BE mund ta shkembejne me hapesirat lindore

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e alarmuar: Në Tiranë, po i ngasin makinat si në pistë avioni

Aktualitet

Policia e alarmuar: Në Tiranë, po i ngasin makinat si në pistë avioni

Policia Rrugore njoftoi se po vijon aksionin në të gjitha rrugët urbane dhe interurbane të kryeqyteti, e shqetësuar nga numri i madh i drejtuesve të makinave që ecin me shpejtësi...

FOTOT/Zjarr në katin e pestë të një pallati në Shkozë, shpëton familja me 3 fëmijë

Aktualitet

FOTOT/Zjarr në katin e pestë të një pallati në Shkozë, shpëton familja me 3 fëmijë

Një zjarr ka përfshirë një apartament në katin e pestë të një pallati në Shkozë, tek banesat sociale. Në apartamenten banonte një familje me tre fëmijë, që fatmirësisht kanë arritur...

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Globi

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, paralajmëroi të premten për një garë të re të armëve në botë dhe bëri thirrje për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar për të zvogëluar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!