Donald Tusk dhe Evropa që iku

Hënë, 21 October 2019 14:58

Qeveria Rama dështoi të marrë hapjen e negociatave në 17-18 tetor, ndërsa Kryeministri Edi Rama ka përjashtuar çdo përgjegjësi të tij dhe ekzekutivit lidhur me vendimin negativ.

Në deklaratat publike, Rama ka fajësuar Francën për veton që i vuri Shqipërisë, ndonëse Presidenti Emmanuel Macron ka deklaruar se shumica e vendeve të BE ishin kundër hapjes së negociatave.

“Nuk pati unanimitet për negociatat! Nuk është faji i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut”, është një pjesë e deklaratës së Presidentit në ikje të Këshillit Europian, Donald Tusk, që është përdorur nga Rama, pas akuzave të opozitës.

Rama ka publikuar në rrjet një fotomontazh të Tusk dhe Kreut të PD-së, Lulzim Basha, i cili akuzon Ramën si përgjegjës për mos-hapjen e negociatave.

“Vendimi për të mos hapur negociatat është dështim i qeverisë shqiptare”, deklaroi Basha.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Aktualitet

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Pesë shqiptarë u arrestuan në Marcianise, në Casertano, Itali, për grabitje në provincën e Avellino, shkruajnë sot mediat italiane. Ata u kapën nga karabinierët brenda një makine të marrë me qera...

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Aktualitet

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Prej dy ditësh, portali i specializuar i motit në Gjermani, Wetter, paralajmëron se rajonin e Mesdheut e pret një skenar katastrofik. Në kohën kur Venecia ka shënuar nivele rekord të përmbytjeve...

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Aktualitet

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Vlora vijon të jetë qarku më i prekur nga moti i keq. Reshjet e forta, shoqëruar me stuhi dhe shkarkesa atmosferike dëmtuan rrjetin elektrik në disa zona, kryesisht përgjatë bregdetit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!