Tritan Shehu: Rama luajti rolin e Interpolit, Prokurorit dhe Gjykatesit për ekstradimet drejt Turqisë

Tuesday, 01 May 2018 18:50

Ka reaguar deputeti i Partise Demokratike Tritan Shehu duke rreth deklarates se kryeministrit Rama rreth mundesise te ekstradimit te anetareve te FETO-s drejt Turiqise.

Ne rrjetin e tij social FB z. Shehu shkruan: -"Z.Rama u shpreh e argumentoi dje edhe per mundesine e disa ekstradimeve drejt Turqise, duke dashur te luaje rolin e Interpolit, Prokurorit dhe Gjykatesit!

Nuk besoj se mund te kishte deshmi tjeter me shqetesuese nga nje Kryeminister, qe kerkon te marre edhe kompetencat e gjyqesorit.
Une nuk e di se cfare kane bere konkretisht ata njerrez; nqs jane fajtore te denohen ashtu sic e parashikojne ligjet perkatese.
Por di qe ne nje vend demokratik, ne nje vend qe eshte antare e NATO-s, qe aspiron BE e pret me padurim keto dite celjen e negociatave, duhet te respektohen me fanatizem procedura strikte, trasparente, vendime te bazuara te gjyqesorit, per te marre te tilla vendime.
Ne se paku duhet te sillemi si te tille, vecanerisht keto muaj...., vendi yne ka nje kuader ligjor specifik, te detyrueshem per tu respektuar nga kushdo!
Nuk kam degjuar deri me sot asnje Kryeminister te ndonje vendi demokratik, qe te shprehet ne ate menyre per te tilla ceshtje, pa vendime te gjykates se tij.
Nuk e di se si mund ta quajme kete pozicionim te djeshem te Kryeministrit, tendence per plotfuqishmeri, detyrim, servilizem, perpjekje per te demtuar procesin tone te integrimit europian, apo dicka tjeter?".

 
Modifikuar më Tuesday, 01 May 2018 18:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këshilli në Shkodër, PD: Cirk i një qeverie të paligjshme, pushtet që s'ka për ta gëzuar!

Politikë

Këshilli në Shkodër, PD: Cirk i një qeverie të paligjshme, pushtet që s'ka për ta gëzuar!

Gazment Bardhi, Sekretari i Përgjithshëm i PD dha një deklaratë për mediat pas protestës që u zhvillua sot në Shkodër, ku qeveria konstituoi dhunshëm kundër vullnetit të shumicës së qytetarëve...

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Politikë

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Një karikaturë e Kosta Rakës,  cila tregon situatën ekonomike në vend, është bërë hit në rrjete sociale. Në këtë karikaturë, shihet kryeministri Edi Rama që në shpinë mban çantën e...

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Aktualitet

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Dy turiste janë zhdukur në Alpet shqiptare. Që prej datës 13 gusht nuk ka asnjë informacion në lidhje me një turiste gjermane dhe një polake. Shoqatat bjeshkatare të Kosovës dhe Shqipërisë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!