Rama poston foto të Sheshit, gazetari: Je bërë si Ramiz Aliaj

Premte, 11 May 2018 19:30

Në një postim të sotëm në Facebook, kryeministri Edi Rama shkruan se Sheshi “Skënderbej” i rikonstruktuar është kthyer në një prej hapësirave publike më të bukura në Evropë. Kryeministri vijon të thotë në ilustrimin e fotos me të njëjtin objekt se është përzgjedhur në listën e finalistëve për Çmimin Europian të Hapësirës më të Bukur Publike 2018, në Barcelonë.

Por opinionisti Ilir Demalia i është përgjigjur këtij postimi të Ramës përmes një reagimi, duke e krahasuar atë me Ramiz Alinë që në vitin 1988 i jepte vetes çmimin e parë në botë për ushqim.

Edi Rama me “përzgjedhjen” e sheshit Tiranës si një nga sheshet më të bukura në Europë njësoj si Ramiz Alia në fundin e tij që fitonte çmimin e parë për ushqim në botë në 1988.

Reagimi i plotë i Demaliajt:

“Zoti kryeministër,

Që ju jeni një njeri fasadash dhe eksibicionist kjo është e drejta juaj në artin tuaj. Që ju i jepni rëndësi formës dhe jo përmbajtjes, scoopeve mediatike dhe jo ideve këtë e di fare mirë ti dhe e dimë shumë mirë ne që të njohim. Të gjitha këto ti i ke bërë dje si “rebel” në shërbim të narcicismit tënd pa kufi, sot si kryeministër i vendit, fatkeqsisht, i bëni duke i shërbyer narcicsmit tuaj por ndryshe nga dje, duke shkatërruar vendin dhe Tiranën kryesisht, duke e kthyer atë në një Bordel Urban dhe duke i shkatërruar çdo gjurmë të trashëgimise kulturore dhe historike.

Me “bukuritë” e ngritura nga ju si kryetar bashkie dhe tashmë si kryeministër me kanakarin tënd në Bashki, Lali Erin, ti mund të gënjesh infantilët që kanë zbritur dje në Tirane dhe nuk kanë kujtesë dhe nuk duan të kenë kujtesë historike dhe kulturore për të, pasi nuk i rri mirë ai kostum….

Por që të degradosh deri në këtë pikë, së pari, si artist, se si kryeministër të ka kapur në dorë ka kohë krimi i trafiqeve te ndryshme që pastrohen dhe ligjërohen nëpërmjet ndërtimeve duke shkatërruar Tiranën dhe Shqipërinë, e të pranosh se një shesh si Hamam per banjo dielli pa asnjë lloj funksionaliteti por vetëm aferë korruptive e shëmtuar në të gjitha drejtimet ta quash ti me ato çmimdhënësit e paguar nga ju si sheshi më i bukur në Europë, tregon se gjëndja jote ka degraduar rëndë dhe ti duhesh larguar një orë e më parë përpara se të bësh gjithë Tiranën shesh dhe Shqipërinë përshesh.

U bëre si Ramiz Alia në 1989 kur mori çmimin e parë për ushqim në botë dhe e kujton besoj si talleshe e qesheshe me të madhe me atë çmim ateherë!

A mendon si po qeshen e po tallen me ty sot dhe sa qesharak dukesh me “triumfin” e çmimit?!”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Sport

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Jadon Sanço është një nga objektivat kryesorë të Mançestër Junajtid për merkaton e janarit. “Djajtë e kuq” janë gati t’i paguajnë 100 milionë paund skuadrës së Borusia Dortmundit për talentin...

Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

Kulturë

Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

E njihni Sophia Loren në “Mambo italiane”? I mbani mend debutimet e saj të para? Po magjinë e filmave bardh e zi, kur kinemaja italiane në vitet ’50 joshte edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!