Dështimet në Berlin dhe Paris, BE e ka vendosur fundin e Ramës

Tuesday, 15 May 2018 18:07

Me Edi Ramën nuk ka hapje të negociatave dhe ecja përpara në rrugën e integrimit është e pamundur.  Ky është mesazhi për shqiptarët që po vjen çdo ditë e më i fortë nga institucionet dhe vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Dëshmi e qartë e kësaj është dështimi flagrant dhe kartonët e kuq që Rama ka marrë vetëm në ditët e fundit në kryeqytetet më të rëndësishme të BE-së, në Berlin dhe në Paris.

“Franca do të mendohet thellë për negociatat”, ishte përgjigjja e Presidentit francez Macron për kryeministri shqiptar sot, i cili kish vendosur që këtë herë të mos paraqitej me atlete në Elysée. Siç duket e ka parandjerë dështimin total.

Si ‘pulë’ e lagur u kthye pak ditë më parë Rama nga Berlini, pas ‘espulsos’ që mori nga Merkel. Për ditë të tëra Rama nuk e mori veten nga ‘dushi i ftohtë’ që mori nga Kancelarja dhe të gjitha institucionet gjermane gjatë vizitës zyrtare në Berlin.

BE e ka vendosur tashmë fundin e Ramës. Mesazhet për qytetarët shqiptarë janë të qarta. Mbështetja për Ramën do të thotë mbështetje për armiqtë e Shqipërisë, do të thotë të fundosësh aspiratën shekullore të shqiptarëve, anëtarësimin në familjen evropiane. /55news.al/

Modifikuar më Tuesday, 15 May 2018 20:54

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!