Shëtitja për vetëm 30 minuta në ditë është sekreti

Saturday, 04 May 2019 09:34

Për të marrë më të mirën nga të gjitha pikëpamjet ju duhet të ecni. Një shëtitje prej vetëm tridhjetë minuta në ditë është më mirë se shumë ilaçe.

Ka arsye të mira për të ecur mirë. Duke ecur, madje edhe gjysmë ore, dhe duke e bërë atë një herë në ditë, është pa hije dyshimi një eliksir jete.

Lëvizja dhe aktiviteti fizik në fakt bëjnë mirë, dhe nëse shoqërohen me një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, ato do të sigurojnë një ekzistencë të qetë pa asnjë shqetësim, si nga pikëpamja emocionale dhe nga pikëpamja shëndetësore.

Pra, vetëm 30 minuta në ditë është e mjaftueshme për të ecur. Nuk është e nevojshme të kaloni orë e orë në palestër ose në pishinë. Ecja na bën të humbim peshë, si dhe më aktivë dhe të përmirësojmë disponimin tonë.

Zemra dhe qarkullimi i zemrës gjithashtu përfitojnë. Ndër të tjera, ka përfitime për kockat, veshkat dhe më shumë. Një shëtitje e shëndoshë e jashtme mban larg sëmundjet – madje edhe ato të rëndësishme, si të trupit ashtu edhe të kokës – dhe parandalon osteoporozën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!