Ja sa fruta e perime duhen ngrënë në ditë

Saturday, 11 May 2019 12:49

Ngrënia e 10 porcioneve në ditë me fruta e perime, mund të çojë në jetë më të gjatë. Një studim i “Imperial Kollege London” përllogarit se një zakon i tillë ngrënieje mund të parandalojë 7,8 vdekje të parakohshme çdo vit.

Ekipi i kërkuesve ka identifikuar edhe frutat dhe perimet specifike që reduktojnë rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Analiza tregon se konsumimi i sasive të vogla është pozitiv, por konsumimi i më shumë frutave dhe perimeve është akoma më mirë. Një porcion llogaritet 80 gramë, ekuivalente kjo me një banane të vogël, një pjeshkë apo tre lugë spinaq apo bizele.

Konkluzionet dolën pas shqyrtimit të 95 studimeve të veçanta, në të cilat u vëzhguan zakonet e ngrënies së 2 milionë njerëzve. Ato u publikuan në gazetën ndërkombëtare të epidemiologjisë dhe, sipas tij, konsumi i 200 gramë frutave dhe perimeve në ditë ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 13%, ndërsa 800 gramë e reduktojnë rrezikun me 28%.

Konsumimi i 200 gramëve me fruta e perime në ditë redukton rrezikun e kancerit me 4%, ndërsa konsumi i 800 gramëve e redukton rrezikun me 13%.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Globi

Gjykata nuk mjaftohet me burgim të përjetshëm për "El Chapon", i jep dhe 30 vjet plus

Gjykata e Nju Jorkut e dënoi udhëheqësin meksikan të rrjetit të drogës, Joaquin "El Chapo" Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet. Guzman, 62 vjeç, u shpall fajtor për dhjetë...

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Show-biz

“Mund të kishe sukses me filma për të rritur”/Pas fotos seksi, Olta Gixhari “ofendohet” nga komentuesi

Prej disa ditësh aktorja shqiptare Olta Gixhari poston foto në profilin e saj në Instagram nga pushimet e saj ku ka treguar dhe linjat seksi me bikini. Aktorja së fundmi ka...

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Sport

Vendosi rekord në Serinë A, futbollisti shqiptar i bashkohet zyrtarisht Lacios

Tashmë është zyrtare, Anxhelo Ndreca do të jetë pjesë e Lacios në sezonin e ardhshme. Ka qenë klubi kryeqytetas që nëpërmjet një komunikate zyrtare, ka njoftuar transferimin e 17-vjeçarit shqiptar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!