Të gjitha cigaret janë të dëmshme, por ja kush e dyfishon rrezikun e kancerit

Diel, 26 May 2019 13:33

Ata që mundohen që të reduktojnë dëmet e cigareve priren që të zgjedhin ato light ose ultra light, të cilat në fakt nuk janë më pak të rrezikshme se ato të tjera. Përkundrazi cigaret pa filtër rrezikojnë me dyfish përdoruesit që të preken nga kancerin.

Shkencëtarët amerikanë analizuan një kampion prej 14 mijë personash me moshë nga 55 deri në 74 vjeç, të cilët kishin tymosur minimumi 30 paketa cigaresh në vit dhe mesatarisht 56 paketa në vit.

Rezultoi se personat që pinin cigare të lehta dhe tejet të lehta, rrezikonin njëlloj si ata që tymosnin cigare normale. Personat që përdornin cigare të lehta dhe tejet të lehta, rezultoi se ishin më pak të prirur që të linin duhanin në raport me të tjerët.

Gjithashtu ata që tymosnin cigare pa filtër, rrezikonin me 40% më shumë që të prekeshin nga kanceri i mushkërive, shkruan noa.al.

Po ashtu personat që tymosnin cigare pa filtër ishin 30% më shumë të varur nga nikotina në raport me personat e tjerë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!