Sëmundjet seksuale që transmetohen edhe pa bërë seks...

E mërkurë, 29 May 2019 11:19

Kur flasim për sëmundje seksuale të transmetueshme nga seksi të gjithë mendojmë se mund të transmetohen nga një person te një tjetër vetem gjatë aktit seksual por kjo nuk është e vërtetë. Shumë nga sëmundjet seksuale mund të transmetohen në mënyra të ndryshme por thjesht quhen ‘sëmundje seksuale’ se transmetimi kryesor bëhet nëpërmjet seksit. Një puthje përshembull është po aq e rrezikshme. Nëpërmjet puthjes transmetohet virusit i herpesit i cili është një nga sëmundjet të transmetueshme dhe nga seksi.

Gjithashtu shumë e rrezikshme është gjilpëra e tatuazhit. Gjilpëra nëse nuk është e sterilizuar mund të transmetojë hepatit C ose dhe HIV. E njëjta është dhe për përdoruesit e lëndëve narkotike të cilët përdorin të njëjtën shiringë.

E fundit dhe sigurisht po aq e rrezikshme është përdorimi i briskut nga disa persona. Një brisk ka shumë mundësi të transmetojë hepatit, HIV por dhe sifilis.

Duket se duhet të jemi të kujdesshëm jo vetëm në seks por edhe në gjërat e lartpërmendura në mënyrë që të kontrollojmë përhapjen e sëmundjeve seksuale.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Kulturë

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Nga dje deri më 26 korrik në qytetin e Mitrovicës, për vitin e nëntë me radhë organizohet Festivali Green. Ky edicion organizohet nën temën “Për nënën natyrë” duke vënë në spikamë...

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Kulturë

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Dje në ceremoninë përmbyllëse të edicionit të 11-të të PriFest, janë ndarë çmimet në kategoritë kryesore për filmat pjesëmarrës. ku çmimi për aktorën dhe aktorin më të mirë, u dhuruan...

Mbyllet edicioni i 10-të i Anibarit, këta janë fituesit

Kulturë

Mbyllet edicioni i 10-të i Anibarit, këta janë fituesit

Edicioni i dhjetë i Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit të Animuar - “Anibar”, është mbyllur sonte. Ai është mbajtur nga 15 - 21 korrik në qytetin e Pejës, transmeton Koha.net.   Në këtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!