Jon Bon Jovi hap dy restorante për njerëzit në nevojë

E mërkurë, 09 October 2019 18:16

Jon Bon Jovi është një nga infliencuesit më me ndikim në industrinë e muzikës, dhe ai ka qenë një aktor në shfaqjet e famshme televizive si Ally McBeal.

Ai është zgjedhur disa herë si një nga artistët më tërheqës dhe është një aktivist politik i vendosur.

Sidoqoftë, ai përmendet pak për bamirësitë që bën.John Bon Jovi zotëron dy restorante ku njerëzit pa shumë burime financiare mund të shijojnë ushqimin pa paguar.

Soul Kitchen është emri i organizatës jofitimprurëse e menaxhuar nga Fondacioni JBJ, një institucion që drejtohet nga artisti dhe mban inicialet e tij.

Në Soul Kitchen, pjatat nuk kanë çmime, dhe pagesa e faturës është vetëm opsionale.

Sipas website-it të restorantit, 51 përqind e ushqimit që ata kanë shërbyer deri më sot janë paguar nga dhurimet.

49 përqindeshi i mbetur është e mbuluar nga puna vullnetare e njerëzve pa burime financiare.Kjo është arsyeja pse një nga motot e restorantit është: “Të gjithë janë të mirëseardhur në tryezën tonë”.

Restotaranti i parë hapi dyert në Tetor 2011, në zonën e Red Band në New Jersey.

Ky është qyteti ku lindi Bon Jovi. Restoranti i dytë u hap në vitin 2016, afër lumit Toms, një zonë e prekur nga Uragani Sandy, që tronditi vendin në vitin 2012.Në Soul Kitchen nuk ka rezervime.

Darkave u caktohet një tryezë e përbashkët sipas orareve, ku mund të darkohet, edhe me të huajt. Kjo e bën ndërveprimin shoqëror më të natyrshëm dhe të qetë për të gjithë, pavarësisht nga kushtet e tyre ekonomike.

Të gjithë ata që kanë më shumë nevojë për një pjatë të nxehtë kanë gjithmonë përparësi të ulen.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

Politikë

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

39 persona janë gjetur të vdekur brenda kontenierit të një kamioni në Essex. Kamioni ishte nisur nga Bullgaria dhe hyri në Holyhead, Wales, të shtunën. BBC njoftoi se oficerët e Policisë...

Maqedonia “flet” shqip, Presidenti i drejtohet SHBA me gjuhën tonë: Faleminderit për ratifikimin e protokollit për në NATO

Politikë

Maqedonia “flet” shqip, Presidenti i drejtohet SHBA me gjuhën tonë: Faleminderit për ratifikimin e protokollit për në NATO

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka falënderuar në gjuhën shqipe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas vendimit të djeshëm për të miratuar protokollin për anëtarësimin e vendit të...

Kundërshtuan shefin e rrugores, shkarkohen 3 oficerë policie

Aktualitet

Kundërshtuan shefin e rrugores, shkarkohen 3 oficerë policie

Debati me shefin e rrugores së Tiranës u ka kushtuar vendin e punës 3 oficerëve të policisë. 2 shefa të komisariatit të policisë rrugore në Tiranë dhe një specialist janë larguar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!