Ja cili është ndryshimi që FIFA do sjell në merkaton e futbollit

Tuesday, 10 Prill 2018 17:45

FIFA është duke shqyrtuar mundësinë e një ndryshimi të madh në futboll që me shumë gjasa do të prishë balancat në këtë sport. Organi më i madh drejtues i futbollit ka në axhendën e tij opsionin e heqjes së merkatos së futbollistëve , që mbahet në sesione, në janar dhe në verë.

Në raportimin e “France Football” shkruhet se FIFA është duke studiuar prej muajsh këtë opsion e cila mund të bëhet efektive në Komitetin Ekzekutiv, mbledhja e të cilit do të mbahet në tetorin e ardhshëm.

FIFA pretendon se vendosja e këtij kushtëzimi do të ishte në të njëjtën linjë me parimet e saj e cila kërkon t’u japë mundësi lojtarë të rinj, që nuk mund të llogarisin minuta aktivizim me klubet e tyre të origjinës. Në këtë mënyrë, sipas mendimit të FIFA-s, merkatoja në futboll është kthyer në një operacion spekulativ.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Politikë

Dervishi: Presidenti e ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese

Këshilltari Ligjor i Presidentit, Bledar Dervishi i ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka ruajtur procesin e krijimit të Gjykatës Kushtetuese...

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Globi

BE vihet në resht pas SHBA-së për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian sot prezantoi sistemin për vendosje të sanksioneve të Turqisë për shkak të shpimit të paautoziruar në Detin Mesdhe në afërsi të Qipros. Asnjë kompani turke deri më tani nuk...

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Globi

Hong Kong, plagoset rëndë protestuesi

Në Hong Kong, një protestues u plagos rëndë me armë zjarri të hënën nga një polic, ngjarje që shënon një përshkallëzim dramatik të demonstratave pro-demokracisë. Pamjet video tregojnë një polic duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!