Robben: Mësuam nga gabimi i Barcelonës

E Enjte, 12 Prill 2018 10:18

Një barazim pa gola të mërkurën, në “Allianz Arena”, ishte e mjaftueshme për të vulosur kualifikimin e Bayern Munich në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve për herë të gjashtë në shtatë sezonet e fundit.

Kjo, pasi vinin nga avantazhi 2-1 ndaj Sevilla, në fushën e kësaj të fundit, javën e kaluar. Të besuarit e Jupp Heynckes bashkohen me Liverpool, Roma dhe Real Madrid në gjysmëfinale.

“Los Blancos” kishin nevojë për një penallti në kohën shtesë, teksa Cristiano Ronaldo bëri të pavlefshme përmbysjen fenomenale të Juventusit në “Bernabeu”.

Ndërkohë, fitorja 3-0 e Romës, në “Stadio Olimpico”, të martën, që pa të largohej Barcelona nga Champions-i, ishte një paralajmërim edhe për bavarezët e Jupp Henyckes.

“Sigurisht që ishte një paralajmërim, – u tha Robben gazetarëve. – Kjo tregon se gjithçka mund të ndodhë në futboll. Nëse luani në këtë nivel, keni nevojë për një performancë të lartë. Ky do të jetë rasti edhe në gjysmëfinale. Ne jemi tashmë në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe në “DFB-Pokal”. Duhet të shkojmë pak më tej. Në gjysmëfinale nuk ka favoritë, duhet të shohim se kush na bie në short dhe pastaj të përgatitemi mirë. Ekzistojnë vetëm skuadra të mira”.

Robben pranoi se nuk ishte një performancë e mirë e Bayernit të mërkurën, por kampionët e Bundesligës rrallë e humbën kontrollin e aksionit. “Nga jashtë, ndoshta fitorja 2-1 u ndje sikur ishte mbyllur gjithçka, por e dinim se Sevilla ka një ekip të mirë, – shtoi ai. – Në pjesën e parë kemi pasur disa probleme në mesfushë, pastaj kundërshtari ka cilësi dhe mund të luante me dinjitet. Sevilla, gjithsesi, pati pak shanse. Ne krijuam më shumë mundësi, por ai që na mungoi ishte goli. Duhej ta shënonim një gol”.

Modifikuar më E Enjte, 12 Prill 2018 10:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!