Pesë medalje në Europian, “ringjallet” shtanga kuqezi

Premte, 12 Prill 2019 13:41

Skandali që kishte mbërthyer shtangën kuqezi, ku dopingu ishte shndërruar në një fenomen shkatërrues, thuajse zbehu këtë sport elitarë. Tronditja ishte aq e madhe sa pas çdo suksesi sa do madhështor, askush të mos reagonte apo në rastin më të mirë festonin nën zë. Shtaga kuqezi konfirmoi edhe një herë se është sporti me elitar në Shqipëri, i vetmi sport që arrin të ngjis flamurin shqiptar në majën e podiumit.

Në Batum të Gjeorgjisë, peshëngritësit shqiptar dhuruan një tjetër paraqitje fantastike, duke siguruar 5 medalje: 1 ar, 2 argjend dhe 2 bronz. Historia është e njëjtë, asnjë reagim zyrtar, asnjë ceremoni, as dhe një status, askush nuk feston për këtë arritje të jashtëzakonshme, e kaluara e freskët i ndalon ta bëjnë diçka të tillë.

E vetmja që e pamohueshme është klasi dhe shpirti i madh i Briken Caljas, Erkand Qerimaj dhe Krenar Shoraj, sërish arritën të ngjiten në podium duke bërë krenar çdo shqiptar. Me statusin e kampionit në fuqi, Briten Calaja mbylli europianin me 1 ar në shkëputje, dhe dy argjend, në shtytje dhe dygarësh, nën kampion europe është diçka fantastike.

 “Manitën” e medaljeve e kompletuan Qerimaj me bronz në shkëputje dhe Shoraj me bronz në shtytje, një arritje jashtëzakonisht e madhe e cila meriton vlerësim maksimal.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!