BOKS,FITORE ME VOTË UNANIME,PARKER MUNDET NGA BRITANIKU JOSHUA

Diel, 01 Prill 2018 18:17

Të gjithë shpresonin se Anthony Joshua dhe Joseph Parker do të ngrinin përballjen në lartësinë e një titulli botëror.

Pavarësisht pritshmërive kjo ishte tipike një ndeshje taktike, e në pjesën më të madhe të saj e mërzitshme, duke zhgënjyer pritshmëritë e 78 mijë tifozëve në “Principality Stadium” të Kardifit, e me shumë gjasa edhe miliona spektatorët anembanë globit.

Joshua fitoi me një vendim unanim të gjyqtarëve, megjithatë kjo sfidë nuk pati shkëlqimin e menduar dhe nuk justifikoi çmimin e lartë të biletave.

Britaniku ishte shumicën e kohës në pozicion sulmues ndaj rivalit të tij nga Zelanda e Re i cili iu shmang me stil sulmeve të vazhdueshme, duke evituar “knock out”-in, që kampioni i trefishtë kishte marrë gjithmonë në 20 ndeshjet e kaluara.

Parker kishte vënë në diskutim brezin e tij “WBO”, por ndeshja e 25 në sunduesit e boksit konfirmoi limitet e tij, një luftëtar i qëndrueshëm, por me mungesë goditjesh spektakolare.

Në fund të sfidës së Kardifit, 3 arbitrat u dhanë 8 deri në 10 pikë secilit, ku fitues u shpall gjiganti britanik. Joshua me të majtën e tij fatale ja doli të shtonte në “palmaresin” e artë të tij edhe brezin e katërt.

               

Modifikuar më Diel, 01 Prill 2018 18:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Sport

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Jadon Sanço është një nga objektivat kryesorë të Mançestër Junajtid për merkaton e janarit. “Djajtë e kuq” janë gati t’i paguajnë 100 milionë paund skuadrës së Borusia Dortmundit për talentin...

Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

Kulturë

Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

E njihni Sophia Loren në “Mambo italiane”? I mbani mend debutimet e saj të para? Po magjinë e filmave bardh e zi, kur kinemaja italiane në vitet ’50 joshte edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!