Europa League, një derbi londinez në finale?

Premte, 03 May 2019 21:40

Ndoshta një ekip anglez ende mund të kualifikohet për një finale evropiane këtë vit.  Pse jo dy, dhe nga i  njëjti qytet.  

Gjysmëfinalet e Europa League flasin anglisht, pas disfatës në Champions të Tottenhamit dhe Liverpulit.

Në përballjen Arsenal- Valencia, për një moment u duk sikur “mallkimi” anglez i javës do të vazhdonte, ku në minutën e 11-të Diakhaby me kokë shënonte për Valencën në Emirates Stadium, tempullin e Arsenalit.   

“Gunners” vuajnë, por arrijnë gjithsesi të kthejnë rezultatin falë dygolshit të francezit Lacazette (18, 26’).  

Pedro feston golin e Chelsea

Loja e anglezëve përmirësohet dukshëm por goli  i qetësisë, edhe pse relative,  vjen vetëm në minutën  e fundit me sulmuesin Aubameyang.

Në përballjen e dytë, Eintracht  përfiton nga entuziazmi dhe atmosfera  e ndezur në Frankfurt për të kaluar në avantazh me një goditje me kokë të “yllit” Luka Jovic, ndër objektivat më të lakmuara të merkatos evropiane.  Por Chelsea është superior në eksperiencë dhe cilësi teknike, dhe merr kontrollin e lojës duke gjetur në fund të pjesës së parë golin me Pedron.

Pjesa e dytë është një dominim i djemve të teknikut Sarri, që rrezikojnë disa herë portën gjermane me David Luiz, por topi përfundon në traversë.

Rezultati 1-1 nuk ndryshon, edhe pse në minutat finale është përsëri Eintracht që mund të kalojë në avantazh me Pacienca. Derbi londinez në Evropë duke tashmë një mundësi reale.

Modifikuar më Saturday, 04 May 2019 11:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!