“Froni” i gjashtë për Liverpool, triumf në Champions League pas 14 vitesh

Saturday, 01 June 2019 23:04

Liverpool është skuadra e re kampione e Europës, pasi mundi 2-0 Tottenham në finalen e Madridit. “Të Kuqtë” shënuan në minutën e 2-të dhe të 87, duke administruar thuajse gjatë gjithë lojës rezultatin, për të siguruar kështu trofeun më të rëndësishëm europian pas 14 vitesh. Një mbrëmje magjike për skuadrën e Jurgen Klopp, që mori në këtë mënyrë një farë shpagimi për humbjen e vitit të kaluar kundër Real Madrid.

Kjo është hera e gjashtë për Liverpool që ngjitet në fronin e kontinentit, pasi më parë ka triumfuar në këtë kompeticion në sezonet 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1983–84 dhe 2004–05.

Tottenham, në finalen e parë të Champions League në histori, nuk u tregua asnjëherë në lartësinë e situatës dhe u detyrua të kënaqej me medaljen e vendit të dytë.

Pjesa e parë nuk ishte më e bukura në një finale, por përsëri të dy skuadrat arritën të tregonin një nivel të kënaqshëm futbolli. Fillim perfekt për 11-shen e drejtuar nga Jurgen Klopp, pasi gjeti golin pas vetëm dy minutash lojë. Saktësisht pas 1 minute e 48 sekondash, duke bërë që Mohamed Salah të realizonte golin e dytë më të shpejtë në një finale të këtij kompeticioni (vendin e parë e mban Paolo Maldini që ka shënuar pas 50 sekondash lojë në finalen e vitit 2005, pikërisht kundër Liverpool).

Egjiptiani realizoi me gjakftohtësi nga pika e bardhë pasi Moussa Sissoko preku topin me dorë brenda zonës së Spurs pas vetëm 22 sekondash lojë dhe gjyqtari Skomina vendosi pasi u këshillua edhe nga sistemi VAR.

Tottenham u përgjigj me një seri aksionesh të shpejta dhe të mira, por asnjëherë nuk arriti të vendoste nën presion portierin kundërshtar Alisson. Trajneri Mauricio Pochettino kishte vendosur ta niste me Harry Kane titullar – edhe pse ishte në dyshim për shkak të një dëmtimi – dhe me vetëm 11 prekje topi në 45 minutat e para, kapiteni ishte një fantazmë në fushë.

Përveç golit, edhe Reds-at nuk treguan shumë saktësi në sulm, për t’u veçuar një goditje nga distanca e Andy Robertson, e grushtuar nga Lloris.

Në minutat e para të pjesës së dytë Tottenham rriti ritmin duke provuar disa herë t’i afrohej portës së Becker, por ishte Liverpool që pati një rast të mirë me Mane, i bllokuar vetëm në momentet e fundit nga Lloris.

Brenda pak minutash nga fillimi i pjesës së dytë Klopp bëri dy zëvnedësime, duke i dhënë një shans Divok Origi-t, heroit të kualifikimit kundër Barcelona-s, i cili u fut në vend të Firmino-s jashtë forme, ndërsa James Milner i zuri vendin heroit tjetër të gjysmëfinales, Ëijnaldum. Edhe Pocchettino nuk vonoi të fuste në fushë heroin e tij, Lucas Moura, me shpresën se do të përsëriste mrekullinë që bëri kundër Ajax në gjysmëfinale.

Braziliani rrit ritmin e të tijve, por përsëri londinezët shpërdorojnë mundësitë e mira që i jepen, ndërsa rrezikojnë shumë në mbrojtje, kuy lënë hapësira që Liverpool mund t’i shfrytëzonte për t’i dhënë goditjen finale. Megjithatë, ishte Moura i cili pati edhe rastin më të mirë për të barazuar rezultatin, por gjuajtja e tij nga brenda zonës u prit me vështirësi nga Lloris.

Pesë minuta nga fundi, Tottenham pati edhe një mundësi të artë për të barazuar, kur goditja e fortë e Erikssen u largua nga Becker, ndërsa Liverpool dukej i pafuqishëm për të shqetësuar më kundërshtarët në pjesën sulmuese. Por shpresat e londinezëve për mrekullinë u shuan kur në të 87’ Divok Origi realizoi golin e dytë me një gjuajtje të fortë diagonale, pas një rrëmuje në zonën e Tottenham. Në minutat e mbetura, londinezët u përpoqën të shënonin të paktën një gol ngushëllimi, por Becker ia mohoi këtë mundësi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Aktualitet

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Dalin pamjet e tmerrshme të sulmit ndaj turistëve spanjollë në Porto Palermo nga pronari i një lokali, Mihal Kokëdhima. Pamjet nuk kanë nevojë për koment. Dje, Policia e Sarandës i ka...

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Sport

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Rinovimi i Edin Xhekos me Romën ishte një goditje për Interin, pasi komplikon shumë planet e zikaltërve në merkato. Interi shpresonte shumë që të mbërrinte te boshnjaku duke futur në...

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Aktualitet

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Pas të nxehtit afrikan, moti në Europë do pësojë disa ndryshime të mëdha. sipas metereologut të Accuweather, Tyler Roys, shtatori do të sjellë reshje shiu në Ballkan. Sistemet e motit të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!