Spanja dhe Portugalia kandidaturë të përbashkët për Botërorin 2030

Hënë, 10 June 2019 12:08

 Spanja dhe Portugalia janë duke konsideruar një kandidim të përbashkët për Kampionatin Botëror në futboll që do të luhet në vitin 2030.

Federatat e të dyja vendeve lëshuan një deklaratë në të cilën thuhet se “do të fillojmë një proces të plotë të analizimit të mundësisë së parashtrimit të një oferte të përbashkët”.

Edhe Maroku ishte përfshirë më herët në bisedime rreth një oferte për përbashkët me Spanjën dhe Portugalinë, megjithatë ky vend nuk u përmend në deklaratën e federatave të lartpërmendura.

Federatat në deklaratën e lëshuar nënvizojnë se qeveritë e Spanjës dhe Portugalisë do të luajnë një rol kyç në kandidimin e mundshëm.

Nga kandidatët tjerë për organizimin e Botërorit 2030 janë Britania e Madhe së bashku me Republikën e Irlandës dhe një koalicion i vendeve të Amerikës së Jugut, Argjentinës, Uruguait, Paraguait dhe Kilit.

Organizatori i ngjarjes më të madhe të futbollit do të shpallet në Kongresin e FIFA-s, i cili do të mbahet në Katar gjatë Botërorit 2022.

Kujtojmë se Kampionati Botëror 2026 do të mbahet në SHBA, Meksikë dhe Kanada.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!