Kush është futbollisti që kaloi nga burgu në "Premier League"?

Tuesday, 03 Prill 2018 18:16

Është bërë fakt tashmë se në futboll, shumica e protagonistëve kanë kaluar një dramë në jetën e tyre dhe ndoshta kjo ka qenë arsyeja që kanë ecur kaq shumë, ka shumë raste të tilla, por së fundmi po ju sjellim atë të Troy Deeney, futbollist i Watford në “Premier League”.

TROY

Deeney është 29-vjeç dhe aktualisht është kapiten i ekipit, për të cilin ka shënuar 110 gola në 322 paraqitje, duke e ndihmuar fillimisht në 2015 që të ngjitet në ‘Premier League’ dhe më pas të bëjë paraqitje dinjitoze në elitën angleze. Troy gjithashtu është lojtari i parë në historinë e klubit që ka shënuar +20 gola për 3 sezone radhazi.

Emri i Troy-t ishte shumë i përfolur për një lëvizje të mundshme në merkaton e fundit, me kartonin që shkonte në diçka më shumë se 20 mln stërlina. Megjithatë 6 vite më parë situata për të ishte shumë ndryshe, në nje vend ku dukej se dyert ishin të mbyllura për një karrierë të futbollistit.

Në Qershor të 2012, Sulmuesi i Watford u dënua me 10 muaj heqje lirie, pasi pranoi fajin, ndërkohë që akuzohej për një sulm fizik ndaj një grupi studentesh, dy nga të cilët mbetën të plagosur, njëri me nofullën e thyer dhe tjetri me 20 qepje në trup.

Troy Deeney u dënua së bashku me vëllain e vogël, Ellis, atë kohë 21 vjeç dhe dy shokë të tij, përkatësisht 20 dhe 26 vjeç, pasi u ishin pjesë e një “rrahje pa arsye”, siç e përshkroi gjykatësi.

Kapiteni aktual i Watford kreu vetëm 3 muaj nga dënimi i tij, për shkak të sjelljes së mirë,periudhë që ndryshoi rrënjësisht jetën e tij, sulmuesi 29-vjecar në një intervistë së fundmi, deklaroi se ky dënim qe gjëja më e mirë që i kishte ndodhur ndonjëherë!

“Mund të tingëllojë keq, por me gëzoi çdo minutë e kaluar në burg. Eksperienca ishte e tmerrshme, ushqimi, rrobat, kushtet, por më pëlqeu pasi më hapi sytë dhe më beri të kuptoj se çfarë dua apo s’dua të bëj!”

Deeney vjen nga një familje e varfër, me nënën që duhet të sakrifikonte shume për te mbajtur familjen, babain biologjik që e kishte braktisur dhe njerkun që hynte dhe dilte nga burgu.

Ndërkohë që të gjithë prisnin ndërprerjen e kontratës nga klubi, pas një incidenti të tillë, Watford-i i qëndroi pranë lojtarit dhe e lejuan në ekipin e parë, pasi kreu dënimin prej 3 muajsh.

“Kur u largova për pak kohë, ato më mbajtën si pjesë e tyre, nuk kishin pse ta bënin. Kështu që doja t’ua shpërbleja”-u shpreh Deeney në intervistën për Telegraf.

Mund të ketë qenë ndjenja e mirënjohes ndaj klubit që ka ndikuar në rritjen dhe performancat e tij, pasi që atëherë ai ka njohur vetëm rritje dhe madje është shndërruar në problem edhe për mbrojtjet e ‘Premier League’ që pas rikthimit të Watford në elitën e futbollit Anglez.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vuloset e ardhmja e Elseid Hysajt

Sport

Vuloset e ardhmja e Elseid Hysajt

Mbrojtësi i Kombëtares kuqezi, Elseid Hysaj, ka qenë një nga emrat më të përfolur në merkaton verore, me interes nga klube të ndryshme, teksa ëm afër nga të gjithë duket...

Domethënia e gurit të çmuar që Dua mori dhuratë nga i dashuri

Show-biz

Domethënia e gurit të çmuar që Dua mori dhuratë nga i dashuri

Dua Lipa ka marrë një nga dhuratat më të veçanta në jetën e saj nga i dashuri Anwar Hadid. Dua Lipa mbushi dje plot 24 vjet dhe ishin të shumtë...

“Mami të lutem mos vdis”/ Burri vret gruan në sy të vajzës

Globi

“Mami të lutem mos vdis”/ Burri vret gruan në sy të vajzës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një qytet të Turqisë, ku bashkëshorti në sy të vajzës së vogël, 10 vjeç ka vrarë me thikë bashkëshorten e tij, 38-vjeçare. “Nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!