Kompozitori Markelian Kapidani promovon librin “Shënime për muzikantin”

E mërkurë, 04 September 2019 14:29

Kompozitori Markelian Kapidani i vlerësuar në fushën e muzikës vjen me librin e tij “Shënime për muzikantin”. Libri sjell një ndër kontributet e para teorike në shqip mbi muzikën jazz. Me autor kompozitorin e njohur, libri fokusohet në disa linja, tek aspektet teorike dhe praktike të muzikës jazz; te proceset që kanë të bëjnë sa me improvizimin/krijimtarinë, aq edhe me interpretimin; si dhe tek principet e brendshme të organizimit të kësaj muzike, të kombinuara me përvojat dëgjimore. Promovimi në Akademinë e Shkencave bëri bashkë artistë, studiues të fushës dhe më gjerë, dhe për librin “Shënime për muzikantin” folën autori Markelian Kapidani, Mikaela Minga anëtare e Akademisë së të Rinjve dhe Institutit të Antropologjisë Kulturore dhe Studimit të Artit, si dhe Florian Jakaj kryetar i shoqatës kulturore "Rrok Jakaj". Vijnë përmes këtij libri reflektimet e një kompozitori dhe performuesi, i cili e ka afirmuar tashmë profilin e vet individual brenda botës muzikore jazz. Duke i konceptuar modestisht në formën e shënimeve, Kapidani iu adresohet studentëve dhe gjithë atyre, që kërkojnë të thellohen në mënyrë më sistematike te kjo muzikë, për ta njohur, luajtur dhe krijuar. “Shënime për muzikantin” është rezultat i përvojës së gjatë të Kapidanit në botën e jazz-it. Autori shprehet se ky libër përmban shënimet e tij rreth muzikës në përgjithësi, me fokus të muzika e jazz në veçanti. “Libri iu adresohet atyre, që studiojnë muzikë dhe trajton aspekte, të cilat përgjatë studimeve të formatit “klasik” le të themi mbeten të patrajtuara, shpesh edhe për një lloj arrogance, e cila karakterizon ambientet akademike universitare në përgjithësi. Aspekte të rëndësishme siç janë për shembull ai i ritmit, apo aspekti fizik i tingullit përgjatë studimeve akademike nuk trajtohen ashtu si duhet, duke lënë tek studentët mangësira dhe boshllëqe. Ky libër merr shkas pikërisht nga këto dhe përpiqet t’i trajtojë dhe analizojë nisur edhe nga përvoja ime si kompozitor dhe performues”, shprehet autori Markelian Kapidani. Për autorin, ky libër është shkruar nga një muzikant për muzikantët. Ai shprehet se përgjatë leximit, lexuesi do të ketë mundësinë të thellojë dijet e tij rreth proceseve, që qëndrojnë në bazën e muzikës së improvizuar dhe jo vetëm. “Temat e trajtuara në këtë libër janë të shtjelluara në mënyrë origjinale sipas këndvështrimit tim dhe përvojës sime muzikore, që fillon me studimin e instrumentit të pianofortes si pianist klasik për rreth 12 vjet. Vazhdon me studimet e larta për kompozicion, kalon më tej në eksperienca personale si autodidakt në muzikën jazz përmes koncerteve në vende të ndryshme, me artistë të ndryshëm të kësaj muzike, të cilët i përkasin skenës ndërkombëtare, për tu konkretizuar në fund tek produksionet e mia muzikore jazz me disqet “Balkan Piano”, “Balkan Bop”, “Chimera Project”, etj”, shton më tej autori.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Insigne, videomesazh fëmijës-tifoz të Napolit që u përlot: “Do kthehesh të buzëqeshësh”

Sport

Insigne, videomesazh fëmijës-tifoz të Napolit që u përlot: “Do kthehesh të buzëqeshësh”

Të shtunën në mbrëmje Napoli pësoi humbjen e katërt në pesë ndeshjet e fundit, me skuadrën e Gattuso që u rrëzua në goditjet e Chiesa e Vlahovic. Imazhi simbol i...

Almeda Abazi përlotet në emision teksa flet për të birin

Aktualitet

Almeda Abazi përlotet në emision teksa flet për të birin

Almeda Abazi, ishte e ftuar së fundmi në një emision në kanalin turk “Kanal D”. Ndër të tjera, ajo ka folur për ndërhyrjen që iu desh t’i nënshtrohej i vogli i...

Integrimi në BE, nuk mund të bëhet realitet pa garantuar kushtet e komuniteteve në vend

Aktualitet

Integrimi në BE, nuk mund të bëhet realitet pa garantuar kushtet e komuniteteve në vend

Nga Rivelino Çuno Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian, nuk mund të bëhet realitet pa garantuar kushtet e komuniteteve në vend. A mund të ndodh kjo pa Europianizuar? Si të bëhemi pjesë e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!