Çmimi "Nobel" për letërsi i jepet autores polake Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke

E Enjte, 10 October 2019 13:10

Saktësisht, Tokarczuk-ut iu dha çmimi për vitin 2018 me motivacionin për “një imagjinatë narrative që me pasionin enciklopedik paraqet kalimin e kufijve si një formë e jetës”, e ndërsa Handke-s ai i 2019-s  “për punën e tij influencuese, ku me gjuhën e tij të pasur ka eksploruar periferinë edhe eksperienca të veçanta njerëzore”.

E lindur në vitin 1962, Olga Tokarczuk ka fituar një sërë çmimesh letrare si dhe romanet e saj janë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë të botës.

Nga ana tjetër, Peter Handke, lindur më 1942-shin është i njohur për tekstet e vendosura në kinema dhe teatër.

Edhe pse ishte nder pretendentet kryesore Kadare as kete vit nuk mundi ta fitoje kete çmim te madh. Lajmi sapo u njoftua në Tëitter nga “Nobel Prize”.

  
 

Watch the very moment the Nobel Prizes in Literature for 2018 and 2019 are announced.

Presented by Mats Malm, Permanent Secretary of the Swedish Academy.

 
 

EGgyOP2WsAAFUeD.png

EGgykNcWwAEm8qs.jpg

Modifikuar më E Enjte, 10 October 2019 13:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Politikë

Vonesa dhe bllokime, pse ka ngecur Reforma në Drejtësi. KED s’mund të zhvillojë mbledhje për vlerësimin e kandidatëve

Prej më shumë se 2 vitesh, Gjykata Kushtetuese në Shqipëri nuk është më funksionale si rezultat i largimit të anëtareve të saj, që nuk e kaluan dot “sitën” e vetingut.Betohen-anetaret-e-Kushtetueses Pas...

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

Aktualitet

Konfirmohet rasti i parë pozitiv në Sarandë, infektohet një turiste ukrainase

  Rezulton pozitiv rasti i parë me Covid 19 në Sarandë. Gazetarja Shpresa Dine raporton për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka ardhur për pushime në...

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!