KOSOVË/Kryetarja e AKI-së justifikohet: S’kemi mundësi kontrolli

Premte, 13 Prill 2018 14:55

Zv/drejtori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Latif Merovci nuk u paraqit  para Komisionit për mbikëqyrje.

Kryetarja e Komisionit, Ganimete Musliu u shpreh se ushtrimi i presionit demokratik mbi organizmin në fjalë është i pamundur.

“Unë nuk dua të paragjykoj – se kjo Agjenci është jashtë kontrollit – dhe të përgjigjem për kompetencat që nuk më takojnë. Sa u përket institucioneve të tjera, nuk e di a u janë përgjigjur apo jo Presidencës dhe Kryeministrisë. Si Komision e kemi të pamundur të ushtrojmë kontrollin demokratik mbi këtë institucion. Do të ketë zhvillime në javën e ardhshme, por nuk ka diçka konkrete që sot të jap përgjigje për opinionin e gjerë”, tha Ganimete Musliu, kryetare e Komisionit Mbikëqyrës të AKI-së.

Drejtuesit e AKI-së janë ftuar 4 herë të raportojnë mbi zhvillimet e fundit në vend, duke nisur nga deportimi i shtetasve turq, që shkaktoi një tërmet të vërtetë në skenën politike të Kosovës, por e kanë shmangur këtë detyrim.Pas kërkesës së kryeministrit Ramush Haradinaj, kreu i Agjencisë Driton Gashi dha këtë javë dorëheqjen nga posti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrëfimi i dhimbshëm: Burri i parë ishte i martuar me dy fëmijë, i dyti iku pa e ditur që isha shtatzënë

Aktualitet

Rrëfimi i dhimbshëm: Burri i parë ishte i martuar me dy fëmijë, i dyti iku pa e ditur që isha shtatzënë

“Historia ime” ka sjellë ditën e sotme historinë e dhimbshme të një gruaje, e cila u martua në moshën 33-vjeçare me një person që e njohu përmes vajzës së xhaxhait. Kushtet...

Izraeli sërish në zgjedhje

Globi

Izraeli sërish në zgjedhje

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reaj më 2 mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pasi që...

I bënë pritë pasi tërhoqi paratë nga banka, maskat i vjedhin 15 mijë euro

Aktualitet

I bënë pritë pasi tërhoqi paratë nga banka, maskat i vjedhin 15 mijë euro

Një grabitje me armë zjarri është regjistruar mbrëmë në Burrel, ku pre e sulmit ka rënë një person që sapo kishte dalë nga banka. Sipas “News 24”, disa persona të maskuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!