Nga Kastriot Dervishi Më 4-27 shtator 1947 në sallën e kinema "17 nëntori", në Tiranë Këshilli i Gjykatës së Lartë…
Nga Kastriot Dervishi   Siç dihet, nëse regjimit komunist do t’i rrezohej pushteti, ishte përgatitur për një valë goditje që…
Nga Kastriot Dervishi Anëtarët e Grupeve të Bashkuara Vullnetare (AGBV) që po na rikthehet ditët e sotme, pavarësisht se jetojmë…
Nga Kastriot Dervishi Ajo që quhej ushtria nacionalçlirimtare, ishte një trupë që u zmadhua nga vera e vitit 1944 e…
Nga Kastriot Dervishi Besoj ju kujtohet fotoja e dy partizanëve që puthen në buzë në dhjetor 1944, të cilën e…
Nga Kastriot Dervishi Në dokumentet e Degës së Parë të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit të Ministrisë së Punëve të…
Nga Kastriot Dervishi Nesër Kuvendi i Shqipërisë do të bëjë qokët e radhës për të përkujtuar konferencën e parë sovjetike…
Nga Kastriot Dervishi Sipas ligjit për titujt e nderit dhe deklaratat, titulli “Hero i Punës Socialiste” ishte titulli më I…
Nga Kastriot Dervishi Edhe pse i burgosur, komunisti i vërtetë jetonte me hallet e partisë. Sabri ishte një anëtar partie,…
Nga Kastriot Dervishi Mafia zakonisht përdor një gjuhë të veçantë për të kërcënuar e vrarë. Kjo shihet në format “do…
“La Dépêche du Berry” ka botuar, të mërkurën e 23 gushtit 1939, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me…
Nga Kastriot Dervishi Masakra e Buzëmadhes është pasqyruar në ditarin e një partizani të brigadës së 5-të, ditar i cili…

Lajmet e fundit

Shqipëria në një situatë të paprecedentë, por shkojmë drejt ...

Politikë

Shqipëria në një situatë të paprecedentë, por shkojmë drejt ...

Nga Fatmir Mediu Shqipëria është futur në një situatë të paprecedentë me tendencë për përplasje institucionale dhe kushtetuese me pasoja të mëdha dhe shumë të vështira për tu riparuar. Pa vënë asnjëherë...

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Globi

Thatësira vdekjeprurëse në Afrikë lë miliona të uritur

Thatësira që po zgjat muaj të tërë po prek pjesën më të madhe të Afrikës së Jugut. Sipas Programit Botëror të Ushqimit, Afrika e Jugut ka pasë reshje normale në vetëm...

Gjirokastër, 68-vjeçari përfundon te Trauma pas sherrit me grushte

Aktualitet

Gjirokastër, 68-vjeçari përfundon te Trauma pas sherrit me grushte

Një 68-vjeçar nga Gjirokastra ka përfunduar në spitalin e Traumës pas një konflikti me një tjetër person. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur ish Agjensia e Udhëtarëve Gjirokastër, ku  shtetasi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!