E keni parë javën e modës në Arabinë Saudite? Ja si duken modelet

Tuesday, 17 Prill 2018 16:37

Këtë javë, në Arabinë Saudite do të mbahet Java e Parë e Modës. Nëse mendoni se do të shihni foto dhe trende, e keni gabim. Asnjë fotograf nuk u lejua dhe asnjë burrë.

Sidoqoftë ishte një event i rëndësishëm, pasi stilistë si Roberto Cavalli dhe Jean Paul Gaultier prezantuan koleksionet e tyre përkrah stilistëve vendas.

Eventi u mbajt në hotelin Ritz Carlton në kryeqytetin Riyadh pasi u shty dy javë prej probleme visash dhe prenotimesh.

Burrat u lejuan në ceremoninë e hapjes në fillim të javës, por në sfilata do të jenë të ftuara vetëm gra, pasi modelet s’do të jenë të mbuluara me abaya. Fotografia gjithashtu u ndalua.

Java e Modës është vetëm një nga lëvizjet progresive që Princi i Kurorës Muhammad bin Salman po bën për të përmirësuar imazhin e vendit dhe për të tërhequr investitorë të huaj.

ayal Issa Abuzaid, drejtoresha e Këshillit të Javës së Modës në Arabinë Saudite tha se “Java e Parë e Modës Arabe në Riyadh do të jetë më tepër se një event botëror. Është një katalist përmes të cilit sektori i modës do të nxisë sektorë të tjerë ekonomikë si turizmi, mikpritja, udhëtimet dhe tregëtia.”

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!