Festivali Tradicional i Komedisë, shpall zyrtarisht emrat e artistëve dhe shfaqjeve pjesëmarrëse në Mitrovica in Fest, festival ky i cili…
Një ngjarje e rëndë ka tronditur botën e muzikës country. Këngëtarja Kylie Rae Harris, 30 vjeçe ka humbur jetën në…
Drama shqipe është pothuajse e braktisur. Institucionet teatrore nuk kanë treguar interes sa duhet për të mos munguar në skena,…
Pasi të mbarojnë punët e tyre derisa janë në detyrë, disa presidentë amerikanë nuk harrohen as pas kësaj, madje as…
Kompozitori Markelian Kapidani i vlerësuar në fushën e muzikës vjen me librin e tij “Shënime për muzikantin”. Libri sjell një…
Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, i ka dorëzuar sot familjes së rapsodit të njohur Dervish Shaqa, Medaljen Presidenciale të Meritave …
Margaret Atwood dhe Salman Rushdie bëjnë pjesë mes shkrimtarëve të zgjedhur për Booker Prize 2019, çmim prestigjioz i letërsisë britanike,…
Nga 9 shtatori deri më 13 shtator, në qytetin e Mitrovicës do të mbahet edicioni i ri i Festivalit Tradicional…
Tre artistë ekspozojnë nesër punët e tyre në galerinë e artit “Zeta”. TICA - Instituti i Artit Bashkëkohor, në bashkëpunim…
Në operën “Rigoletto” në teatrin “La Scala” u ngjit në skenë edhe sopranoja shqiptare Enkeleda Kamani. Sopranoja vjen me rol…
Këngëtarja e mirënjohur  e muzikës popullore, Merita Halili, do të rikthehet me këngë në Tiranë, pas më shumë se 20…
Këngëtarja Rita Ora ka mbajtur një koncert madhështor në Kroaci. Dhe media Jutarnji.hr i ka kushtuar një artikull Ritës duke…

Lajmet e fundit

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Teknologji

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Pas skandalit ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve, Facebook ka marrë masat që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Facebook do të krijojë një bord mbikëqyrës me 11...

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Aktualitet

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, i cili do të mbahet në New York, javën që vjen, vlen të nënvizohet se Protokolli i Montrealit mbi substancat...

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Kulturë

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Filmi satirik “Jojo Rabbit”, me regji të Taika Waititit, është vlerësuar si prodhimi më i mirë i vitit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto. Ngjarjet vendosen në vitin 1940 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!