Sot feston ditëlindjen e 54-të autorja e serisë Harry Potter, J.K.Rowling. Në vijim do të mund t’i shikoni 8 libra…
“Amara terra mia” e Domenico Modugno, mori të tjera ngjyra kur u këndua nga i talentuari Ermal Meta. Në Sanremon e…
Simon Krishlej, profesor i filozofisë në Shkollën e Re për Kërkime Sociale në Nju Jork, ka shkruar një libër të…
Filmi “Internimi”, me ngjarje që zhvillohen përgjatë viteve ’80 me skenar dhe regji nga Kast Hasa vazhdon udhëtimin në festivale…
Fjalimi i Albert Kamy gjatë pranimit të Çmimit “Nobel” në godinën e Bashkisë në Stokholm më 10 dhjetor 1957, ishte…
Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës, së bashku me shumë artistë dhe qytetarë nga Kosova, thotë se po i…
Kontributi publicistik, shkencor apo letrar i shkrimtarit të njohur Dhimitër Shuteriqi, tashmë mund të gjendet online. Kjo bibliografi vjen pas…
Studiuesja edhe përkthyesja Ani Kokobobo, rikthehet në Shqipëri pas një dekade. E ftuar nga Qendra e Studimeve të Letërsisë Shqipe…
Përplasjet për Teatrin Kombëtar kanë hyrë në një fazë të re. Gazeta e njohur gjermane, ‘Frankfurter Allgemeine’ shkruan se protesta…
“MIK Festival” startoi në edicionin e dytë në qytetin e Korçës. Një festival, që bën bashkë artistë shqiptarë dhe të…
Festivali Mare Magnum në Brindizi, Itali, zhvillon këtë vit edicionin e tretë. Gjatë këtij festivali u bë edhe prezantimi i…
Filmat “Delegacioni” dhe “Streha mes reve” shfaqen për publikun në Gjakovë. Organizatorët e “PriFest” shprehen se pas përfundimit të festivalit…

Lajmet e fundit

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Teknologji

Nuk ju pëlqen diçka në Facebook? Së shpejti mund të ankoheni në "Gjykatë"

Pas skandalit ku dolën të dhënat e miliona përdoruesve, Facebook ka marrë masat që të mos ndodhë më një gjë e tillë. Facebook do të krijojë një bord mbikëqyrës me 11...

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Aktualitet

Protokolli i Montrealit, 32 vite të sukseshme, sfida e re e ngohjes globale

Në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, i cili do të mbahet në New York, javën që vjen, vlen të nënvizohet se Protokolli i Montrealit mbi substancat...

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Kulturë

Komedia e zezë që ironizon Hitlerin, fitues i TIFF

Filmi satirik “Jojo Rabbit”, me regji të Taika Waititit, është vlerësuar si prodhimi më i mirë i vitit në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto. Ngjarjet vendosen në vitin 1940 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!