Depresioni tek shqiptarët, 1 në 4 persona i sëmurë. Të rrezikuar dhe fëmijët

E Enjte, 10 October 2019 21:39

Nëse mendoni se vetëm të rriturit kanë stres, gaboheni!

Fëmijët janë më të ndjeshëm dhe pasojat në shëndetin e tyre mendor janë më të rënda. Në Shqipëri, 15% e fëmijëve vuajnë nga depresioni dhe çrregullimet mendore. Nuk është e vështirë të dallohen shenjat, por prindërit, apelojnë mjekët, nuk duhet t’i fshehin rastet për shkak të turpit.

Stresi, gjendja e vështirë ekonomike dhe trashëgimia janë faktorët kryesorë që shkaktojnë çrregullime mendore. Në popullsinë e rritur, 1 në 4 persona është i rrezikuar për t’u prekur gjatë jetës nga depresioni.

Në 2020, sëmundjet e shëndetit mendor do të zënë vendin e parë në botë për numrin e lartë të të prekurve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Globi

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Poloni, duke siguruar kësisoj edhe një mandat katërvjeçar për të vazhduar reformat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!