10 filmat amerikanë më teë vlerësuar në kohëra

Premte, 10 May 2019 12:32

ili është filmi më i mirë amerikan i të gjitha kohërave? Pas një sondazhi të BBC-së, filmat e vjetër ende tërheqin vëmendjen e të rinjve. Sipas 62 kritikëve ndërkombëtarë të filmit, të cilët kanë përpiluar listën, në krye të saj renditet filmi “Citizen Kane“, me regji të Orson Uellsit.

Po veçojmë 10 filma nga lista e ndër më të vlerësuarve:

“Citizen Kane” (Orson Uells, 1941)

“The Godfather II” (Frensis Ford Kopola, 1974)

“Casablanca” (Majkwl Kurtis, 1942)

“Psycho” (Alfred Hiçkok 1960)

“Singin’ in the Rain” (Stenli Donen dhe Xhin Keli, 1952)

“Sunrise” (F. V. Murno, 1927)

“The Searchers” (Xhon Ford, 1956)

“2001: A Space Odyssey” (Stenli Kjubrik, 1968)

“Vertigo” (Alfred Hiçkok, 1958)

“The Godfather” (Frensis Ford Kopola, 1972)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!