Flamuri i Kosovës dhe ai i Shqipërisë valëviten në Cannes

E mërkurë, 09 May 2018 09:14

Flamuri i shtetit të Kosovës dhe ai i Shqipërisë, janë valëvitur mbi pavijonin e përbashkët të të dyja shteteve, në rivierën franceze, nga e cila kthen sytë gjithë bota e filmit kur hapet edhe zyrtarisht Festivali i Filmit në Cannes. “Marche Du Film”, konsiderohet si tregu më i madh i filmit në botë që mbahet krahas Festivalit, i cili të martën hapi edicionin e 71-të.

Pavijoni i Kosovës, i përbashkët me atë të Shqipërisë, në prezantimin e shtatë me radhë të kinematografisë kosovare, ka zënë vend në një hapësirë ndërmjet shteteve me industri të zhvilluar filmi.

Takimet me udhëheqës institucionesh të njohura të filmit, nënshkrimi i një marrëveshjeje bashkëpunimi me një shtet fqinj, shpalosja e katalogut me filmat që janë në proces të realizimit e atyre të finalizuar, gjetja e mundësive të bashkëpunimit e prezantimi para selektorëve të festivaleve, mbeten objektivat kryesore për Qendrën Kinematografike të Kosovës në Cannes.

Drejtori i këtij institucioni, Arben Zharku, të martën, e ka dhënë lajmin e parë të mirë nga pavijoni i Kosovës në Cannes. Një ftesë zyrtare për t’u prezantuar në tregun e filmit të festivalit “Mar del Plata International Film Festival”, që mbahet në Argjentinë, është e para që ka marrë ky institucion, qysh në ditën e parë të festivalit.

Katalogu i Qendrës Kinematografike që shpaloset në pavijonin e mbushur me posterë filmash – mes së cilëve bie në sy “Fusha e mëllenjave” i Arzana Krajës - është ndër mundësitë më të mira për t’i informuar ata që ndalen aty. Mes filmave të prezantuar në katalog janë “Qiej të trazuar”, “Aga”, “Cold November”, “Gjumë dhe dashuri”, “Një tregim Prishtine”, “Klithma”, “Ajo”, “Drita”, “Gardhi” e të tjerë.

Sipas Zharkut, një tjetër takim i caktuar është ai me përfaqësues të “Euroimage”.

Veç prezantimit në pavijon, kinematografia kosovare do të përfaqësohet në Cannes edhe nëpërmjet filmit “Rreze” me regji të Lorena Sopit, që do të shfaqet premierë në kuadër të “Short Film Corner”. Filmi bazohet në ditarin e Rreze Abdullahut dhe në 12 minuta shpalos një ditë nga lufta e fundit në Kosovë...

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia vë në pranga të shumëkërkuarin shqiptar, ishte i dënuar me 60 vite burg

Aktualitet

Policia vë në pranga të shumëkërkuarin shqiptar, ishte i dënuar me 60 vite burg

Një operacion i policisë greke në kufi me Shqipërinë ka çuar në pranga të shumëkërkuarin shqiptar i dënuar me 60 vjet burgim. Policia greke nuk bën publik as emrin dhe as...

Agim Kajmaku ende i arratisur, ka marrë dhe shiritin e kryebashkiakut

Politikë

Agim Kajmaku ende i arratisur, ka marrë dhe shiritin e kryebashkiakut

Ish-kreu i Bashkisë Vorë, Agim Kajmaku është në kërkim prej disa ditësh. Akuza më e rëndë është ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit. Gazetari, Andi Qosja raporton për “ABC...

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Politikë

A do të hetojë prokurorët nëse ka akuza? Ja përgjigja e kandidates Memçaj

Kandidatja për Prokurore të Përgjithshme, Fatjona Memçaj ka dalë sot në një seancë dëgjimore para Këshillit të Lartë të Prokurorisë si kandidatja e dytë në garë për prokurorin e ri...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!