Dorëheqja e Haradinaj, Vuçiç njësoj si Rama: E bëri për marketing politik!

Saturday, 20 July 2019 11:50

Menjëherë pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të Kosovës, ajo që ra në sy në ambientin politik shqiptarë ishte ‘heshtja’ që fliste shumë e Edi Ramës.

Por në fakt ai nuk heshti vërtet.

Menjëherë pas këtij akti prej burrështetasi, të cilin Rama as që e ka në karakter dhe as që e mendon, edhe pse skandalet i janë bërë kapicë mbi kokë, mediat kryesore në shërbim të tij nëpërmjet shkrimeve e quajtën dorëheqjen e Haradinajt marketing e një manovër politike, për të rifituar edhe më shumë popullaritet.

Deri këtu nuk është se ka ndonjë surprizë, pasi tashmë dihet që për Ramën, Haradinaj- kryemistër, ishte një pengesë e madhe për planin ku është përzier keq së bashku me Vuçiç-Thaçi-Soros, sipas të cilit synohet ndarja e Veriut të vendit, në favor të Serbisë.

Por surpriza është se pikërisht njësoj (sikur të jenë instruktuar nga e njëjta regji qendrore) mendon edhe presidenti i Serbisë për dorëheqjen e Hardinajt, duke e  devijuar aktin e tij, thjesht si një manovër për përfitime politike.

‘Dorëheqja e Haradinajt është mashtrim politik për të fituar më shumë popullaritet, por, Serbia duhet të tregojë maturi, qetësi e s’duhet të reagojë me eufori’, deklaroi Vuçiç në një konferencë për mediat me këtë rast.

Kurse mbrëmë një nga analistët pranë tij shkruante:

‘Askush nuk mund të paragjykojë fletëthirrjen e Gjykatës Ndërkombëtare për krime lufte, ashtu si askush nuk mund ta konsideroj fajtor Ramush Hardinajn pa u gjykuar.

Dhe kjo është shumë e qartë. Gjithë të tjerat janë marketing politik, një përpjekje për viktimizim politik’.

Njësoj si gjatë gjithë periudhës kur plani për ndarjen e Kosovës ishte në veprim të fortë, edhe pas këtij zhvillimi, Rama me Vuçic dhe gjithë lobingjet e makineritë e tyre propagandistike na shfaqen, në një koordinim të plotë.

© SYRI.net

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këshilli në Shkodër, PD: Cirk i një qeverie të paligjshme, pushtet që s'ka për ta gëzuar!

Politikë

Këshilli në Shkodër, PD: Cirk i një qeverie të paligjshme, pushtet që s'ka për ta gëzuar!

Gazment Bardhi, Sekretari i Përgjithshëm i PD dha një deklaratë për mediat pas protestës që u zhvillua sot në Shkodër, ku qeveria konstituoi dhunshëm kundër vullnetit të shumicës së qytetarëve...

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Politikë

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Një karikaturë e Kosta Rakës,  cila tregon situatën ekonomike në vend, është bërë hit në rrjete sociale. Në këtë karikaturë, shihet kryeministri Edi Rama që në shpinë mban çantën e...

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Aktualitet

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Dy turiste janë zhdukur në Alpet shqiptare. Që prej datës 13 gusht nuk ka asnjë informacion në lidhje me një turiste gjermane dhe një polake. Shoqatat bjeshkatare të Kosovës dhe Shqipërisë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!