“Në tetor presim çeljen e negociatave” – Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut

Tuesday, 03 September 2019 22:06

Maqedonia e Veriut pret që data për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE të përcaktohet përfundimisht në tetor, tha ministri i Jashtëm i vendit, Nikolla Dimitrov.

Ai tha për Reuters se fillimi për bisedimet e pranimit do të ndihmonte të rinjtë e vendit të mos emigrojnë dhe të kërkojnë një “stil evropian të jetës” diku tjetër.

Ish-republika Jugosllave ndryshoi emrin e saj nga Maqedonia në Maqedoninë e Veriut këtë vit, duke përfunduar një mosmarrëveshje që zgjaste më shumë se dy dekada me Greqinë për përdorimin e këtij emri.

Komisioni Evropian rekomandoi zyrtarisht në maj që Maqedonia e Veriut të fillojë negociatat për t’u anëtarësuar në BE. Vendi kishte shpresuar të merrte datën për të filluar bisedimet e pranimit në qershor. Sidoqoftë, Komisioni e shtyu vendimin për tetor.

“Nëse nuk ka realizim të duhur të kësaj mundësie, kjo në thelb do të thotë se nuk ka perspektivë për rajonin,” tha Dimitrov.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!