Mollët e Korçës kalben në pemë

Saturday, 09 February 2019 17:50

Në fshatrat Polenë, Dersnik dhe Voskop të Korcës, fermerët i lanë mollët të kalben në pemë!

"70 % e fermerëve thonë se djersa dhe mundi i gjithë vitit ka vajtur dëm" informon gazetarja e Ora News Lediona Dervishaj.

Në Polenë, kultivuesit e mollës thonë se kjo situatë nuk u kishte ndodhur më parë.

"Jemi në pikë të hallit. Asgjë nuk shkon dhe nuk dimë si do të verë filli" thotë një fermer

Çmimi sipas tyre i papërfillshëm për mollën, nuk ia vlente as për ta vjelur nga pema.

Ndaj një pjesë e mirë e prodhimit u kalb.

Edhe ajo pjesë e prodhimit që është vjelur, fermerët thonë se nuk po shitet. Tregtarët u japin çmim qesharak, sipas tyre, ndërkohë që në tregjet e qyteteve të tjera i njejti produkt kushton disa herë më shumë

"Molla shitet përsëri me cmim të lartë dhe fitimin e marrin tregtarët" thotë një fermer

Për vite me radhë, fermerët e zonës u orientuan drejt frutikulturës. Mbollën me dhjetra hektarë tokë me mollë, por tashmë kanë nisur ti presin.

Fermerët e cilësojnë një vit ters, ku sipas pretendimeve nuk kanë nxjerrë as kostot, ndërsa fajësojnë strukturat e shtetit për mungesën e politikave për mbështetjen e prodhimit vendas.

Modifikuar më Saturday, 09 February 2019 17:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Politikë

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Pjesëmarrja e Bindjes Demokratike në zgjedhjet vendore të 30 qershorit ka hapur edhe një betejë të ashpër me Partinë Demokratike, e cila e akuzon forcën e re të ish-nënkryetarit të...

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Kulturë

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Dibra kohët e fundit po bëhet vazhdimisht prodhuese e madhe e talenteve dhe të rinjve që kanë pasione dhe që i ndjekin ato. Fushat janë të ndryshme ku këto të...

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Aktualitet

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar një foto të gjëndjes së rrugës nacionale Burrel Dibër. Berisha nuk ka bërë komente por është mjaftuar me foton e cila në të vërtetë tregon shumë. Aty duket...

Sondazh

Nothing found!