Video/ Prodhuesi i armëve nxjerr në rrugë makinën “Batman”

Tuesday, 13 August 2019 21:20

Jemi mësuar të marrim armë luftarake prej tij, por që prej ditës së sotme, prodhuesi i njohur i Kallashnikovit në Rusi do të prodhojë edhe makina elektrike.

Makina e pagëzuar me emrin “OVUM” ngjan me personazhin e filmave, Batman dhe për këtë fakt, admirues të shumtë e kanë konsideruar si Batmobile, për shkak edhe të ngjyrës dhe modelit të pakuptimtë.

Automjeti ka një motor elektrik prej 68 kuajsh fuqi dhe mund të arrijë një shpejtësi deri në 80 km/ orë. Bateria e saj e përmirësuar e lejon atë të përshkruajë një distancë prej 150 kilometrash. Kallashnikov e sheh OVUM si një makinë për një mjedis urban, i cili shpjegon madhësinë e tij kompakte. Elektromobusi peshon vetëm 650 kg, është 3.4 metra i gjatë dhe 1.5 metra i gjerë.

Siguria është gjithashtu një karakteristikë e rëndësishme, me prodhuesin që nënvizon rrezikun e ulët të zjarrit dhe shpërthimit të automjetit elektronik në rast të një aksidenti. Sa i përket dizajnit, është vërtet e lehtë të imagjinohet Batman pas timonit pasi OVUM ka shumë të përbashkët me mjetet e transportit të përdorura nga përsëritjet më të fundit të superheroit në filmin “Batman v Superman” dhe videogame “Arkham Knight”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Këshilli në Shkodër, PD: Cirk i një qeverie të paligjshme, pushtet që s'ka për ta gëzuar!

Politikë

Këshilli në Shkodër, PD: Cirk i një qeverie të paligjshme, pushtet që s'ka për ta gëzuar!

Gazment Bardhi, Sekretari i Përgjithshëm i PD dha një deklaratë për mediat pas protestës që u zhvillua sot në Shkodër, ku qeveria konstituoi dhunshëm kundër vullnetit të shumicës së qytetarëve...

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Politikë

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Një karikaturë e Kosta Rakës,  cila tregon situatën ekonomike në vend, është bërë hit në rrjete sociale. Në këtë karikaturë, shihet kryeministri Edi Rama që në shpinë mban çantën e...

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Aktualitet

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Dy turiste janë zhdukur në Alpet shqiptare. Që prej datës 13 gusht nuk ka asnjë informacion në lidhje me një turiste gjermane dhe një polake. Shoqatat bjeshkatare të Kosovës dhe Shqipërisë...

Sondazh

Nothing found!