Kryeministri italian Musolini ishte edhe ministër i 9 ministrive

Premte, 18 Janar 2019 17:42

Benito Musolini ishte kryeministri i Italisë në vitet 1922-1943. Ai vendosi një regjim totalitar në Itali, rendin fashist. Gjatë kohës që drejtoi Partinë Fashiste dhe ekzekutivin italian, ai ishte edhe drejtues i 9 ministrive në kohë të ndryshme. Në këto ministri ishte nënsekretarët e shtetit si mëkëmbës të tij

Ministritë që drejtoi kryeministri Musolini ishin:

1-Ministër i Punëve të Jashtme: 1922-1929, 1932-1936

2-Ministër i Aeronautikës: 1922-29, 1932-1936

3-Ministër i Afrikës italiane: 1937-1939

4-Ministër i Kolonive: 1924

5-Ministër i Korporatave: 1925-1929, 1932-1936

6-Ministër i Luftës: 1925-29, 1933-1943

7-Ministër i Punëve të Brendshme: 1922-1924, 1926-1943

8-Ministër i Punëve publike: 1929

9-Ministër i Marinës: 1937-1943

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Show-biz

Nuk përmbahet Ingrit Gjoni/ Surprizon ndjekësit me foton e fundit

Këngëtarja Ingrit Gjoni i ka befasuar të gjithë ndjekësit e saj me foton e fundit. Para disa orësh këngëtarja ka publikuar një foto ku shfaqet nudo, teksa ka hedhur mbi...

Merkel kritikon qëndrimet raciste të presidentit Trump

Globi

Merkel kritikon qëndrimet raciste të presidentit Trump

Kancelarja gjermane kritikoi ashpër Presidentin e SHBA.-së Donald Trump, për rrëmujën e krijuar me kritikat kundër grave kongresiste të Partisë Demokratike. Trump po e dëmton kështu fuqinë amerikane. Kancelarja gjermane Angela...

Dhoma e Tregtisë sërish në zgjedhje

Ekonomi

Dhoma e Tregtisë sërish në zgjedhje

Ndërhyrjes se politikës nuk ka mundur t`i shpëtojë as Unioni i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë. Gati një muaj pas zgjedhjes se Elisabeta Katiaj është vendosur rizhvillimi i zgjedhjeve për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!