I njëjti vend në dy foto: Ceremonia e deputetëve në vitin 1924 dhe pamja sot

Diel, 20 Janar 2019 18:51
Sipër fotoja nga ceremonia e 21 janarit 1924 dhe poshtë i njëjti vend sot, ngjitur me qendrën "Toptani" Sipër fotoja nga ceremonia e 21 janarit 1924 dhe poshtë i njëjti vend sot, ngjitur me qendrën "Toptani"

Nga Kastriot Dervishi

Më 21 janar 1924 u çel Kuvendi Kushtetues i Shqipërisë, dalë nga zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923. Meqë ishte organ prej së cilit do përcaktohej edhe forma e regjimit, mbretëri apo republikë, ditën e parë të çeljes së punimeve, në Tiranë u organizua një ceremoni festive. Për fat të keq, deri ditët tona kanë mbërritur fotot e ceremonisë së hapjes jashtë godinës, por asnjë brenda saj. Në atë kohë, punimet e Kuvendit zhvilloheshin në katin e dytë të shtëpisë së Zija Toptanit (Akademia e Shkencave sot).Në foton kryesore janë deputetët e Beratit me në krye deputetin Sami Vrioni. Rruga ku ato kalojnë është ajo përpara selisë së vjetër të Partisë Demokratike. Fotot tregojnë të njëjtin vend në kohë të ndryshme. Rruga nuk ka ndryshuar. Nga të dy anët e saj janë ndërtuar objekte.

Modifikuar më Diel, 20 Janar 2019 19:17

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Aktualitet

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Dalin pamjet e ndjekjes së makinës së Santiago Malkos nga atentatorët, pak sekonda para ekzekutimit. 26-vjeçari u qëllua me breshëri nga xhami i pasëm i një Mercedes-Benz, që e ndiqte në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!