I njëjti vend në dy foto: Ceremonia e deputetëve në vitin 1924 dhe pamja sot

Diel, 20 Janar 2019 18:51
Sipër fotoja nga ceremonia e 21 janarit 1924 dhe poshtë i njëjti vend sot, ngjitur me qendrën "Toptani" Sipër fotoja nga ceremonia e 21 janarit 1924 dhe poshtë i njëjti vend sot, ngjitur me qendrën "Toptani"

Nga Kastriot Dervishi

Më 21 janar 1924 u çel Kuvendi Kushtetues i Shqipërisë, dalë nga zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923. Meqë ishte organ prej së cilit do përcaktohej edhe forma e regjimit, mbretëri apo republikë, ditën e parë të çeljes së punimeve, në Tiranë u organizua një ceremoni festive. Për fat të keq, deri ditët tona kanë mbërritur fotot e ceremonisë së hapjes jashtë godinës, por asnjë brenda saj. Në atë kohë, punimet e Kuvendit zhvilloheshin në katin e dytë të shtëpisë së Zija Toptanit (Akademia e Shkencave sot).Në foton kryesore janë deputetët e Beratit me në krye deputetin Sami Vrioni. Rruga ku ato kalojnë është ajo përpara selisë së vjetër të Partisë Demokratike. Fotot tregojnë të njëjtin vend në kohë të ndryshme. Rruga nuk ka ndryshuar. Nga të dy anët e saj janë ndërtuar objekte.

Modifikuar më Diel, 20 Janar 2019 19:17

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Politikë

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Pjesëmarrja e Bindjes Demokratike në zgjedhjet vendore të 30 qershorit ka hapur edhe një betejë të ashpër me Partinë Demokratike, e cila e akuzon forcën e re të ish-nënkryetarit të...

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Kulturë

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Dibra kohët e fundit po bëhet vazhdimisht prodhuese e madhe e talenteve dhe të rinjve që kanë pasione dhe që i ndjekin ato. Fushat janë të ndryshme ku këto të...

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Aktualitet

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar një foto të gjëndjes së rrugës nacionale Burrel Dibër. Berisha nuk ka bërë komente por është mjaftuar me foton e cila në të vërtetë tregon shumë. Aty duket...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!