1948/Një vetvarje në kampin e vdekjes në Maliq

Tuesday, 26 Mars 2019 18:17

Nga Kastriot Dervishi

Në vitet 1947-1951, me ndërprerje, anash kënetës së Maliqit funksionuan kampet e Vloçishtit, Orman-Pojanit dhe Nizhavecit (Vreshtasit). Nga të burgosurit vuajtës që mundën të mbijetojnë, përshkruhen si kampet më të tmerrshme të diktaturës, me mundime të shumta. Pasqyroj sot një ngjarje sipas dokumenteve. Është një njoftim vdekjeje për një të dënuar nga Prokuroria Publike e qytetit të Korçës e datës 27.8.1948. I dënuari, duke mos duruar dot kushtet e punës në kampin e Vloçishtit, i cili ka funksionuar për tharjen e kënetës së Maliqit pjesërisht në vitet 1947-1948, është vetëvarur më 26.8.1948. Ja njoftimi për varrimin e tij dhe premtimi, i cili sigurisht nuk është mbajtur. Përgjigja është dhënë në atë formë sepse sapo kishte nisur fryma antikoçixoxe. Në raste të tjera nuk jepeshin përgjigje të këtij lloji.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!