1985/Gëzimi i shqiptarëve për vdekjen e diktatorit

E Enjte, 11 Prill 2019 18:34

Nga Kastriot Dervishi

11 prilli i vitit 1985 është fiksuar nga propaganda e kohës vetëm nëpërmjet filmimeve zyrtare. Pjesa më e padukshme ngelet reagime i antikomunistëve apo të pakënaqurve, të cilët gjenden në raportet e Sigurimit të shtetit. Kam zgjedhur sot disa komente nga Rrethi i Vlorës. Në raportet e muajve prill-korrik 1985 të kryetarit të Degës së Punëve të Brendshme Vlorë, Raqi Iftica, për Degën e 8-të të Drejtorisë së Parë të Sigurimit të Shtetit në MPB, në lidhje me parullat e hedhura në tremujorin e parë dhe të dytë të vitit, në lidhje me vdekjen e Enver Hoxhës, ndër të tjera thuhet:

“Elementi armik dhe ai me qëndrim antisocialist me aktivitet armiqësor, të zhvilluar gjatë këtij 3-mujori në formën e agjitacionit e propagandës kanë synuar të godasin Ramiz Alinë, unitetin në radhët e saj, të errësojnë veprën e shokut Enver Hoxha dhe zë shprehen për ndryshim situate në vendin tonë.

Disa nga parullat me rastin e vdekjes së Enver Hoxhës

-“U bë mbledhja e popullit për vdekjen e shokut Enver Hoxha dhe disa u ra të fikët. Ndërsa mua nuk më erdhi keq fare sepse ai na mori shpirtin dhe bagëtinë”.

-“Duhen lyer sytë pak me piper që të më dalin pak lot se më vdekshin vajzat nuk më vijnë lotët. Po shyqyr që ka perëndi që vdiq ai. Ishalla do të shpëtojmë ne të tjerët. Ata që shpikën këtë sistem e ndryshuan, ndërsa ky desh ta mbante deri në fund...Vëllai, atë ditë që vdiq Enver Hoxha më tha të kthehesha në shtëpi se këta janë bërë si bishat e mos më rrëmbente kjo valë”.

-“E dija me kohë se ai do të vdiste, por me vdekjen e Enver Hoxhës ne shpëtuam se na kish marrë frymën”.

-“Enver Hoxha mohoi shokët që punoi e luftoi tërë jetën. Ramiz Alia kur foli, nuk e përmendi fare luftën e klasave...”.

-“Ramiz Alia nuk e mban më tepër se 2-3 vjet. Po të jetë i zgjuar do ta ndryshojë kursin, ndryshe do kapitullojë”.

-“Lëre mos ua vër veshin zhurmës së madhe dhe stërbetimeve se edhe atëherë në Rusi për Stalinin kështu bënë, pastaj ia kënduan këngën. Prandaj avash-avash se ky që u vu tani (Ramiz Alia), andej nga malësia është dhe sytë nga Serbia do t’i ketë”.

-“Iku dhe i fundit, vdiq Enver Hoxha. Tani nuk ka kush ta mbajë. Do të fillojnë këta do të hanë kokën e njëri-tjetrit...”.

“Jam shumë i gëzuar që vdiq Enver Hoxha. E prisja këtë vdekje prej 15 vjetësh se ai ishte vrasës...Tani qeverinë nuk dihet kush do ta marrë në dorë. Në qeveri do të vriten me njëri-tjetrin për pushtet e do fillojë përçarja. Kështu njerëzit do të jenë të lirë për të shkuar ku të duan”.

-“Situata në vendin tonë pas vdekjes së Enver Hoxhës do të ndryshojë se tani vetëm 3 muaj kanë kaluar. Hrushovi pas 3 vjetësh e ka ndryshuar. Hrushovi u betua, por ja që më vonë e ktheu situatën. Kjo do të ndodhë edhe te ne, sepse historikisht nuk është parë ndonjëherë që të qëndrojë një sistem kaq gjatë. Edhe ky që u zgjodh tani sekretar i parë, pa vazhdoi si ai i pari, nuk ka gjë në terezi. Ramiz Alia nuk mund të bëjë kthesë të menjëhershme, do kalojë të paktën një vit. Tani ai përpiqet të konsolidojë pozitën e tij, të krijojë dhe ai mbështetjen në popull e kudo. Enver Hoxha ishte shumë dinak, e qëroi Mehmet Shehun brenda natës”.

“Nuk kemi ekonomi. Populli po vdes për të ngrënë. Si ujët këtu në Shqipëri, ne çamët kishim vajin e ullirit...Shumë njerëz janë kënaqur për vdekjen e Enver Hoxhës sepse njerëzit kanë pasur nga 300-400 kokë bagëti, ndërsa sot presin ditën e mishit sikur çfarë të jetë. Po vuajmë shumë nga gjendja ekonomike, por nuk del rroga. Këta të gjithë gënjejnë. Më mirë të isha në burg sa jam i lirë”.

-“Enver hoxha vdiq. Tani më mirë do të jemi se ai që do të vijë në fuqi, do të hapë dyert e burgjeve dhe ne do të na lirojnë nga internimi. E kam të sigurt që sistemi do të shkatërrohet dhe nuk do ta marrë vesh i pari të dytin..

Me internimin që bëri qeveria jonë, do të tregonte se sa e fortë ishte, por ja të ishin nja 5 veta të armatosur, e di unë sa të fortë do të ishin këta. Këta flasin për përparimin e vendit, por çfarë përparimi ka këtu, kur ky është vendi më i prapambetur në botë...Edhe për neve të internuarit dhe të vijë koha jonë.

-“Edhe Ramiz Alia, po vazhdoi si ai që vdiq, nuk ka gjë në terezi. Po pse nuk lidhet me Amerikën se ajo ka bollëk...Unë kam parë në televizor që jashtë shtetit jetojnë mirë, ndërsa këta na japin të kundërtën...”.

-“Punë e madhe se vdiq Enver Hoxha. Unë tani po bëj sehir se nuk më bëhet vonë. Mot, vitin që vjen do t’ua shihni tymin këtyre në kongresin e 9-të të partisë...do të ketë së shpejti ndryshim të situatës (sistemit) dhe do të lirohen edhe të burgosurit...Po vuajmë shumë nga ana ekonomike. Rroga nuk del më. Më mirë të isha në burg se i lirë.

-“Enver Hoxha bënte vetëm pallate dhe dyqanet ngelën bosh dhe nuk kemi çfarë të hamë...Mirë bëri që vdiq Enver Hoxha. Po të kish vdekur më përpara do të ish gjallë Mehmet Shehu e do shpërndante përsëri bagëtitë...Populli po vdes për të ngrënë...Ramiz Alia nuk e mban më tepër se 2-3 muaj.

-“E bukur ishte t’i shikoje si u vajti frika në zemër gjithë këtyre e u bënë si lepuj se tërë forcën e kishin te ai që vdiq.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nik Qafoku nderohet me çmimin për karrierë në kiminë e tokës nga Shoqata e Shkencës së Tokës në Amerikë

Aktualitet

Nik Qafoku nderohet me çmimin për karrierë në kiminë e tokës nga Shoqata e Shkencës së Tokës në Amerikë

Nik Qafoku mori cmimin Jackson të Shoqatës së Shkencës së Tokës në Amerikë për vitin 2019 për kontributin e tij në kiminë e tokës dhe minierologjisë. Këtu është një pamje e...

‘Parlamenti është kthyer në një haur’/ Ceka-Ramës: Flet me fjalorin e Spiropalit

Politikë

‘Parlamenti është kthyer në një haur’/ Ceka-Ramës: Flet me fjalorin e Spiropalit

Nga Aristir Lumezi Politikani i njohur Neritan Ceka iu përgjigj deklaratave të bëra dje nga Kryeministri Rama, duke thënë se flet me gjuhën e Elisa Spiropalit, ndërsa e sfidon në një...

Protestuan kundër Ramës, tre korçarë nën hetim

Politikë

Protestuan kundër Ramës, tre korçarë nën hetim

Procedohen penalisht 3 shtetas për veprat penale ‘Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik’, ‘Goditjet për shkak të detyrës’ dhe ‘Prishja e qetësisë publike’. Policia e Korçës, bazuar në pamjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!