“Mirdita çerdhja e tradhtarëve” sipas “heronjve të Vigut”

E mërkurë, 21 August 2019 18:17
Faksimile e dy botimeve të viteve 1972 dhe 1986. Vihet re pjesa e hequr në botimin e vitit 1986. Faksimile e dy botimeve të viteve 1972 dhe 1986. Vihet re pjesa e hequr në botimin e vitit 1986.

Nga Kastriot Dervishi

Një muaj pas vrasjes dhe djegies së At Lekë Lulit e shoqëruesit të tij 25 vjeçar nga batalioni “Perlat Rexhepi”, 5 komunistë të këtij batalioni u futën në Mirditë. Me namin e keq të atij krimi mizor, ata hynë në Mirditë që për ta ishte “një vatër reaksionare” dhe duhej bërë patjetër komuniste. Cili ishte qëllimi i misionit të tyre? Në librin “Kronikë e ditëve të stuhishme”, botimi i dytë i Drejtorisë Politike të Ushtrisë Popullore, Tiranë 1972, thuhej se misioni i të pestëve në “krahinën e Mirditës, çerdhen e reaksionit” ishte “për të shpurë atje fjalën e Partisë Komuniste Shqiptare”. Njësiti “zhvilloi një punë të gjerë propagandistike, duke demaskuar veglat e ndryshme të pushtuesve fashistë, si bajraktarët, ballistët dhe zogistët, duke penguar rekrutimin e xhandarëve dhe duke goditur armikun në befasi”. Ata u rrethuan më 21.8.1944 në Buzabardhë të Vigut, prej Mark Jak Bajraktarit, Dedë Marka Gjokës, etj. Motivi i sulmit ishte pengimi i përhapjes së komunizmit në Mirditë. Asnjë prani pushtuesi në këtë betejë. Në kushtet e rrethimit ata shkruan një letër ku janë edhe fjalët: “Prej maleve të Mirditë, ku asht çerdhja e tradhtarëve, ju çojmë përshëndetjet tona..”. Dokumenti është botuar në librin “Kronikë ...”, faqe 313. Në librin e Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave të vitit 1986, kushtuar heronjve të luftës,  fjalia “ku asht çerdhja e tradhtarëve” është hequr.

Njësiti përbëhej nga Hydajet Lezha ("Hydaj), Naim Gjylbegu (“Besniku”), Ndoc Mazi (“Minuku”), Ndoc Deda (“Teli”), Ahmet Haxhija (“Tigri”). Spikat fakti se Naim Gjylbegu ishte i biri i Dautit, ish pjesëtar i asamblesë tradhtare të 12 prillit 1939 që votoi bashkimin personal midis Shqipërisë e Italisë. Sipas gazetës “Rinia fashiste” të datës 4 dhjetor 1939 u pranua edhe në radhët e Partisë Fashiste. Pas kapitullimit të Italisë, Dauti kaloi me Frontin Nacionalçlirimtar dhe kur nuk kishte më fashizëm u bë antifashist.

Më 10.7.1949 Presidiumi i Kuvendit Popullor të vrarët në Vig i dekoroi me titullin Hero i Popullit.

Modifikuar më Premte, 23 August 2019 09:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!