Gjiblartari liron anijen me naftë pas garancisë nga Irani

E Enjte, 15 August 2019 21:51

Autoritetet në Gjiblartar kanë lejuar anijen-cisternë iraniane të largohet nga brigjet e saj pasi dha garanci se nuk do ta shkarkonte naftën në territorin e Sirisë.

Irani zyrtar ka dërguar në Gjiblartar një garanci me shkrim që nafta nuk do të dërgohej në Siri, ndaj Marina Mbretërore britanike ka vendosur të lejojë largimin e saj. Grace 1, që mbante naftë iraniane, u ndalua nga Royal Marines në 4 korrik, duke rritur tensionet mes dy vendeve. Madje për të mos lejuar largimin e anijes iraniane edhe SHBA-të kanë kërkuar mos daljen e saj në det.

Ministri i Jashtëm iranian Javad Zarif dënoi përpjekjen e SHBA-së për të mos lejuar daljen në det të anijes-cisternë duke akuzuar administratën Trump, shkruan BBC.

Dy javë pasi Marina Mbretërore britanike ndali cisternën iraniane, Irani kapi një tanker me flamur britanik, Stena Impero, por pavarësisht mohimeve zyrtare, ka pasur spekulime për një shkëmbim të anijeve nëse Grace 1 lirohej

Modifikuar më E Enjte, 15 August 2019 20:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Aktualitet

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Në prag të sfidës së kombëtares shqiptare në Moldavi, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar një video, përmes së cilës motivon duke iu dhënë kuarjo të fortë kuqezinjve. Me një...

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!