Protestat në Irak sjellin më shumë viktima

Diel, 06 October 2019 19:26

Forcat e sigurisë së Irakut qëlluan me armë dhe gaz lotsjellës ndaj demonstruesve të shtunën, duke vrarë 19 vetë dhe duke plagosur dhjetra të tjerë vetëm në Bagdad në ditën e pestë të protestave antiqeveritare që kanë tronditur vendin.

Protestuesit kanë injoruar kryesisht thirrjet e qeverisë dhe udhëheqësve fetarë për qetësi. Në Bagdad, protestuesit u përballën me forcat e sigurisë në disa lagje dhe dogjën goma makinash në rrugë.

Protestat janë zgjeruar nga kërkesat fillestare për punë dhe shërbime të përmirësuara të qytetit, të tilla si uji dhe energjia, në thirrjet tani për t'i dhënë fund korrupsionit në vendin e pasur me naftë me gati 40 milion banorë.

Demonstratat vazhduan të shtunën vonë në kryeqytetin dhe zonat e Irakut jugor.

Komisioni i të Drejtave të Njeriut që është i lidhur me parlamentin, tha se që nga fillimi i protestave të martën, të paktën 94 njerëz janë vrarë dhe gati 4,000 të tjerë janë plagosur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Globi

Ministri gjerman paralajmëron: Garë e re armatimi në botë, një llogaritje e gabuar shkakton katastrofë

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, paralajmëroi të premten për një garë të re të armëve në botë dhe bëri thirrje për rritjen e bashkëpunimit ndërkombëtar për të zvogëluar...

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!