I pari në llojin e tij në botë, hapet restoranti i parë nën ujë (Fotot)

Saturday, 23 Mars 2019 21:58

Pesë metra poshtë sipërfaqes së Detit të Veriut, pranë skajit jugor të Norvegjisë, restoranti i parë nënujor i Europës tani është i plotë dhe pret vizitorët e parë.

Struktura 110 metra e gjatë, një pllakë e zhdrejtë konkrete që duket si një periskop i zhytur në ujë, përshëndeti të ftuarit e parë më 20 mars.

Restoranti i quajtur “Under”, është dizenjuar nga kompania norvegjeze Snohetta, e cila ka bërë një emër për veten me projekte të tilla si Biblioteka Alexandrina në Egjipt, Shtëpia e Operës së Oslos, pavioni i Përkujtimit Kombëtar i 11 Shtatorit dhe rinovimi i Times Square në New York.

Under mund të presë deri në 40 mysafirë, të mbrojtur nga muret e betonit gjysmë metër të trasha, dhe ka një sipërfaqe totale të brendshme prej rreth 500 metra katrorë të vendosura në tre nivele, duke ofruar pamje unike nënujore të mjedisit detar rrethues përmes një dritareje panoramike prej 11 metrash.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Sport

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Jadon Sanço është një nga objektivat kryesorë të Mançestër Junajtid për merkaton e janarit. “Djajtë e kuq” janë gati t’i paguajnë 100 milionë paund skuadrës së Borusia Dortmundit për talentin...

Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

Kulturë

Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

E njihni Sophia Loren në “Mambo italiane”? I mbani mend debutimet e saj të para? Po magjinë e filmave bardh e zi, kur kinemaja italiane në vitet ’50 joshte edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!