Qyteti nën qytet/ Zbulohen tunelet e ndërtuara nga militantët në Siri (VIDEO)

Premte, 19 Prill 2019 18:42

Ushtria siriane ka gjetur një rrjet të gjerë tunelesh të ndërtuara nga xhihadistët në Douma, jo larg nga Damasku.

E vendosur 15 metra thellë nën sipërfaqen e tokës, tunelet masivë mbështeten nga shtylla metalike dhe janë të mbuluara me disa lloj pllakash, duke krijuar një pamje metroje.

Ato shtrihen për kilometra të tëra nën qytet, të vendosura nën zonën e Ghoutas lindore, duke formuar një qytet të tërë nën qytet.

Gjithashtu tunelet janë të pajisur me energji elektrike, parkingje dhe punëtorë. Ata janë aq të mëdhenj sa që një motoçikletë mund të lëvizë lehtësisht përmes tyre, siç shihet në pamjet.

Ushtria zbuloi se tunelet ishin përdorur në mënyrë specifike për magazinimin e makinerive dhe automjeteve. Ndërsa militantët detyronin vendasit të ndërtonin tunelet për ta.

“Ata na urrenin, dhe nuk i ushqenin personat që refuzonin të punonin,”-tha njëri prej vendasve.

Video

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Politikë

LSI: Tryezë politike para 18 tetorit, mund të prodhojë edhe dorëheqjen e Ramës!

Teksa kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli dje për një platformë të PD-së prej 5 pikash për zgjidhjen e krizës, sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari tha se ajo...

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Aktualitet

Vdesin dy pacientë brenda javës në spital, ja pse akuzohet doktori mik me Taulant Ballën

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spitalin e Përrenjasit, ku mësohet se dy të sëmurë kanë ndërruar jetë nga ilaçet e skaduara. Denoncimin e ka bërë publik një qytetar që...

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Aktualitet

VIDEO/ Dalin pamje, si u ndoq dhe u ekzekutua ish-polici Malko

Dalin pamjet e ndjekjes së makinës së Santiago Malkos nga atentatorët, pak sekonda para ekzekutimit. 26-vjeçari u qëllua me breshëri nga xhami i pasëm i një Mercedes-Benz, që e ndiqte në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!