Mbytjet vazhdojnë, rojet mungojnë, qeveria kundron

E Enjte, 14 June 2018 20:13

REDAKSIONALE

Edhe pse sezoni turistik në bregdetin shqiptar ka nisur me disa ngjarje shumë të rënda ku të rinj janë mbytur qeveria nuk ka pasur asnjë reagim në lidhje me faktin që ndihma e shpejtë është totalisht inekzistente në plazhet shqiptare.

Pavarësisht propagandës që vijon të jetë e dhunshme nga ana e qeverisë për gjoja përmirësim të kushteve për pushuesit në bregdet situata vazhdon të jetë alarmante.

Edhe këtë viti, si në çdo vit tjetër, pushues humbin jetën si pasojë e mungesës së kullave të vrojtimit dhe vendosja e rojeve bregdetare.

Dje u mbyt një 20-vjeçar në Durrës dhe një 22 vjeçar u mbyt në Gjirin e Lalëzit, të dy plazhe me frekuentim të jashtëzakonshëm.

Bazuar në një Vendim të Këshillit të Ministrave një kullë vrojtimi duhet të jetë e pranishme për çdo pesë plazhe private.

Në vitin 2014 Agjencia Kombëtare e Bregdetit trajnoi dhe certifikoi 41 studentë të Akademisë së Sporteve si roje bregdetare.

Por ende nuk i kemi parë dhe me heshtjen vrastare të qeverisë mbetemi në duart e Zotit për të mos pasur më të tjera tragjedi. /55news.al/

Modifikuar më Premte, 15 June 2018 13:02

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!