“Sistemi rus dhe krahët e hapura të Erdogan”/ Paralajmërimi nga Greqia: Rama provokoi!

Saturday, 20 July 2019 18:29

Vizita e kryeministrit Edi Rama në Turqi dhe takimi me kryeministrin turk Erdogan, ka marrë vëmendjen e mediave greke, që e cilësojnë si një provokim sjelljen e shefit të qeverisë shqiptare.

Një prej mediave që ka këtë qasje është gazeta greke “Tribune”. Teksa raporton mbi vizitën e Ramës në Turqi në një artikull të publikuar këtë të shtunë në versionin online, “Tribune” vë në dukje se, takimi mes dy liderëve ishte “privat”.

Ishte kreu i qeverisë shqiptare, i cili përmes një postimi në Instagram dy ditë më parë, postonte një foto ulur në një tavolinë me Presidentin turk dhe shkruante: “Në mikpritjen e Presidentit Erdogan në rezidencën e tij verore në Marmaris”.

“Vizita u kritikua nga analisti i mirënjohur amerikan, Alon Ben Meir, i cili vuri në dukje se Edi Rama është i vetmi politikan evropian që ‘qëndron në krahët e liderit turk’”, shkruan “Tribune”. Për Alon Ben Meir, Erdogan është një “diktator”.

Gazeta greke kujton se është Greqia e cila monitoron hapësirën ajrore të Republikës së Shqipërisë. Në fund, raporton se takimi me Erdogan ishte një lëvizje provokative nga Rama që vjen, në një kohë kur raportimet në mediat ndërkëmbime flasin për një furnizim të Turqisë nga Rusia me S-400, sistemin mbrojtës ajror rus.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!