Si të pastrojmë organizmin nga toksinat?

E Enjte, 13 June 2019 09:39

Pastrimi natyral i organizimit nënkupton largimin e toksinave dhe mbeturinave të krijuara jashtë trupit tuaj, për t`u ndier të shëndetshëm dhe të rifreskuar.

Ka shumë metoda natyrale që mund të përdorni për të pastruar trupin tuaj.  Nëpërmjet ushqimit të shëndetshëm dhe ujit

Pini shumë ujë – rritja e konsumit tuaj të ujit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni kur përpiqeni të pastroni trupin tuaj natyrshëm. Ju duhet të synoni të pini së paku 8 gota ose 2 litra ujë gjatë gjithë ditës. Ju gjithashtu mund të hani fruta dhe perime me një përmbajtje të lartë të ujit, të tilla si shalqi, luleshtrydhe, kastravec dhe domate.

Konsumoni sa më shumë fibra – fibra është ushqimi numër një për mbajtjen e funksionit të duhur të tretjes dhe, si i tillë, është një pastrues fantastik natyror. Ushqimi më shumë fibra ndihmon trupin të shpëtojë veten nga toksinat, dhe materialet e tjera të dëmshme të mbeturinave që janë ndërtuar në traktin e tretjes me kalimin e kohës.

Shmangeni kafeinën dhe alkoolin – Kafeina dhe alkooli janë dy substanca që duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur gjatë procesit të pastrimit. Toksinat që gjenden në kafe dhe alkool mund të dëmtojnë funksionin e mëlçisë dhe veshkave, gjë që mund të parandalojë trupin tuaj që të jetë në gjendje të pastrojë veten në mënyrë të natyrshme. Kur trupi juaj nuk është në gjendje të pastrojë veten, gjasat për paraqitjen e problemeve serioze shëndetësore si diabeti dhe obeziteti janë një rrezik i mundshëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Aktualitet

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Dalin pamjet e tmerrshme të sulmit ndaj turistëve spanjollë në Porto Palermo nga pronari i një lokali, Mihal Kokëdhima. Pamjet nuk kanë nevojë për koment. Dje, Policia e Sarandës i ka...

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Sport

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Rinovimi i Edin Xhekos me Romën ishte një goditje për Interin, pasi komplikon shumë planet e zikaltërve në merkato. Interi shpresonte shumë që të mbërrinte te boshnjaku duke futur në...

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Aktualitet

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Pas të nxehtit afrikan, moti në Europë do pësojë disa ndryshime të mëdha. sipas metereologut të Accuweather, Tyler Roys, shtatori do të sjellë reshje shiu në Ballkan. Sistemet e motit të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!