Liverpool fiton Superkupën e Europës, Chelsea dorëzohet te penalltitë

E mërkurë, 14 August 2019 23:49

Liverpooli ka arritur të fitojë edhe Superkupën e Europës në ndeshjen ndaj Chelsea-t të zhvilluar në Stamboll. Koha e rregullt e takimit u mbyll në barazim 1-1, dy gola të tjerë në shtesë në fund, te penalltitë u treguan më të saktë lojtarët e Klopp.

Pjesa e parë e ndeshjes ishte më e mirë për “Blutë e Londrës”, përpjekjet e të cilëve u shpërblyen në minutën e 36 me francezin Giroud.

Në pjesën e dytë, situate ndryshoi tërësisht. Klopp hodhi në fushën e lojës brazilianin Firmino, i cili vetëm 3 minuta më pas dhuroi asistin e golit të barazimit të shënuar nga Mane.

Koha e rregullt u mbyll me rezultatin 1-1, ndërsa në 30 minutat e shtesës, skuadrat shënuan sërish respektivisht edhe nga një gol. Mane kaloi në avantazh Liverpool-in, duke shënuar golin e dytë personal në minutën e 95-të. Por festa e kampionëve të Champions League zgjati vetëm 6 minuta kur italiani Jorginho barazoi rezultatin, duke kthyer në gol një 11-metërsh.

Minutat e mbetura nuk sollën gol dhe dy skuadrat iu drejtuan penalltive, atje ku vendosi portieri Adrian, duke pritur penalltinë e fundit të Abraham. Në këtë mënyrë, “The Reds” fituan për herë të katërt në historinë e tyre këtë trofe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!