Arrestohet mafiozi kinez në Rinas

E mërkurë, 12 June 2019 17:22

I akuzuar si nga anëtarët kryesorë të një grup kriminal mafioz të cilët merrnin përfitime ekonomike përmes fajdeve, hapjes së kazinove dhe marrjes me dhunë të borxheve, një kinez ra në prangat e policisë shqiptare.

25-vjeçari Guanghui Lai sapo kishte hyrë në Tiranë dhe sipas autoriteteve kufitare kishte ndjekur itinerarin Hong Kong- Turqi me destinacion final Shqipërinë. Edhe pse autoritetet kineze kishin lëshuar një urdhërarrest ndërkombëtar nuk dihet se si ai ka mundur t’i shpëtojë policive të dy vendeve.

Autoritetet shqiptare kanë marrë në pyetje të riun lidhur me vizitën e tij në Shqipëri edhe pse ai ka deklaruar se kishte mbërritur si turist. Në ditët në vijim pritet të kryhet edhe ekstradimi i tij drejt Kinës atje ku do të vuajë edhe dënimin prej 10 vitesh burg. Sipas policisë në vitin 2013, 25-vjeçari së bashku me pjesëtarë të grupit të Guangdongut në Kinë kishin rrëmbyer një person duke e detyruar atë të ripaguante një borxh, në vlerën e 3.8 milion Yuan kinez.

Po në të njëjtën mënyrë në vitin 2014 Lai dhe grupi ku bënte pjesë kishin detyruar një tjetër biznesmen të shiste 23 suita hoteli, 40 vend parkime dhe 6 automjete me çmim shumë të ulët./

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!