Ende pa u ngritur infrastuktura, nis vjelja e taksës së pronës

Premte, 04 May 2018 21:25

Nga ky muaj qytetarët duhet të paguajnë detyrimet e para që rrjedhin nga përllogaritja e re të takës së pronës.I ftuar në studion e TV SCAN Drejtori i Përgjithshëm i Taksës së Pasurisë pranë Ministrisë së Financave, Enton Duro, bën me dije se detyrimet në Tiranë dhe Durrës do të jenë të bashkëngjitura në faturën e ujit, ndërsa në qytetet e tjera, do të mblidhen me metodën e vjetër deri në përfundim të Kadastrës Fiskale.

Nga pagesa e taksës së pasurisë janë të përjashtuar disa kategori si pensionistët e vetëm dhe grupe të tjera vulnerabël. Ndërkohë, nëse qytetarët përballen me shuma për të cilat nuk janë dakord, mund të ankimojnë detyrimet e tyre.

Qeveria parashikon që deri në vitin 2020 të përfundojë kadastrën fiskale, ku do të ndërtohet një database e qartë e 4 milion pronave në të gjithë vendin dhe që do ta lehtësojë këtë proces.

Të ardhurat do të mblidhen nga pushteti vendor dhe do të shkojnë në buxhetin e tyre.

Modifikuar më Premte, 04 May 2018 21:26

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Sport

Përfundojnë 12 ndeshjet e para në Europa League, ja të gjitha rezultatet!

Përfunduan 12 sfidat e para të grupeve në Europa League, teksa nuk mungojnë surprizat. Befasuese është humbja me rezultatin 2-1 e Lazios përballë CFR Cluj, ndërsa fiton pa probleme Arsenali. “Topçinjtë” arritën...

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Aktualitet

“Diskutim i ashpër mes gjyqtarëve për Tahirin”, gazetarja zbardh prapaskenat tek Krimet e Rënda

Me sa duket tre gjyqtarët që do të vendosin për fatin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri ende nuk janë në një mendje për të dhënë verdiktin final. Nga Gjykata...

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Aktualitet

VIDEO/ Pamje të rënda, djali dhunon keqazi vajzën në Tiranë në sy të banorëve

Një video e rëndë po qarkullon në rrjetet sociale, ku siç shikohet një djalë po dhunon keqasi një vajzë ndërsa një djalë tjetër e asiston. Siç shikohet edhe nga pamjet vajza...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!