Sopranoja Dioklea Hoxha, fituese e çmimit të dytë në garën për Opera Barok në Austri

Diel, 11 August 2019 09:26

Dioklea Hoxha është shpallur fituese e çmimit të dytë në edicionin e dhjetë të Garës Ndërkombëtare të Këndimit për Opera Barok “Pietro Antonio Cesti” në Innsbruck të Austrisë, për interpretimin e disa arieve baroke të kompozitorëve Alessandro Melani e Antoni Cesti, shkruan KultPlus.

Sopranoja shqiptare u cilësua nga juria si një zë i veçantë skenik dhe karizmatik. Gara kishte gjithsej 200 interpretues të muzikës barok, nga e gjithë bota.

“Innsbrucker Festwochen der Alten Musik”, përmes një njoftimi në Facebook, përmend sopranon shqiptare si fituese të çmimit të dytë, krahas Grace Durham që ishte fituese e çmimit të parë dhe Theodora Raftis fituese e çmimit të tretë “Përgëzime juve dhe të gjithë finalistëve. Ju lumtë!”, shkruhej në njoftimin e bërë në Facebook.

Koncerti zuri vend në sallën e madhe të “Haus der Musik”. Garë kjo e themeluar nga Alessandro De Marchi në vitin 2010 dhe brenda shumë pak vitesh është kthyer në një nga kompeticionet më të rëndësishme në botë, për sa i përket operës së barokut.

Dioklea Hoxha, studimet për muzikë i ka kryer në Prishtinë. Kurse studimet master si soliste vokale në degën Rilindje dhe Barok në Conservatorio di musica “Luigi Cherubini” në Firence. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!