‘Të mjerët, po ndryshojnë historinë’/ FMT reagon pas skandalit në Gjirokastër

Diel, 11 August 2019 13:29

Forumi për mbrojtjen e Trashëgimisë kulturore ka denoncuar një tjetërsim të kupolës së xhamisë në Gjirokastër të propaganduar nga Edi Rama në Facebook.

Rama shkruante sot se po e nxjerrin në dritë xhaminë, por që në fakt vetëm po i shkatërrojnë të gjitha vlerat që ai monument ka pasur.

Po i shkatërrojnë vlerat, duke hequr pllakat e vjetra dhe duke e restauruar sikur janë duke shtruar dyshemetë e ndonjë lokali

‘Ky eshte nje turp – ta mbaje kush e ka bere!

Mire kryeministri se nuk ja ka idene ketyre gjerave, por Instituti i Monumenteve pse ka degraduar deri ne kete pike sa te tjetersoje teknikat shekullore mesdhetare te mbulimit?

Kjo eshte e tmerrshme!

Po tjetersohen objektet me perfaqesuese te vendit dhe eshte hedhur ne plehra Karta e Restaurimit.

Forumi prej vitesh ngulmon qe duhen nderprere restaurimet, dhe te behen vetem punime konsolidimi te monumenteve ne rrezik, pasi ne ate Institut te mjeruar nuk ka me kapacitete profesionale’, shkruhet në reagimin e Forumi për mbrojtjen e Trashëgimisë kulturore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!